W przypadku takich zdarzeń drogowych możemy mówić już o serii. Wczoraj (24.03) przed godziną 22 na krajowej 15 w okolicy miejscowości Ryńskie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem sarny. To już kolejny wypadek, w którym pojazd uderza w przebiegające przez jezdnię zwierzę. Policjanci apelują o ostrożność. Zwierzęta takie jak sarny czy łosie rozpoczęły wiosenną migrację.
O zdarzenie zapytaliśmy Paulinę Śliwińską, oficer prasową Komendanta Powiatowego Policji w Ostródzie.
Potwierdzam. Wczoraj (24.03) przed godziną 22 doszło do zdarzenia drogowego na drodze krajowej numer 15. w okolicach miejscowości Ryńskie w gminie Ostróda. Kierujący osobowym Volvo uderzył w przebiegającą przez drogę sarnę. Zwierze nie przeżyło. Kierujący był trzeźwy. Podróżował autem sam, nie odniósł obrażeń.
To już kolejne w ostatnich dniach zdarzenie z udziałem dzikiej zwierzyny. LINK LINK2
Policjanci apelują o rozwagę. Wiosna, to okres wzmożonej aktywności dzikich zwierząt, które często przemieszczają się w pobliżu dróg, zwłaszcza o świcie i zmierzchu. Łosie, sarny, dziki, czy lisy często przecinają jezdnie, szukając pożywienia lub przemieszczając się między ostojami. Niestety, nagłe wtargnięcie zwierzęcia na jezdnię może skończyć się poważnym wypadkiem.
Dlatego apelujemy do kierowców, aby zachowali czujność i dostosowywali prędkość do warunków panujących na drodze. Zmniejszenie prędkości także wzmocni nasze bezpieczeństwo i pozwoli na uniknięcie zderzenia z dziką zwierzyną, bądź zminimalizuje jego skutki.
Zachowaj czujność – na drogach oznaczonych znakami ostrzegawczymi „Uwaga, dzikie zwierzęta” zwolnij i bacznie obserwuj pobocza.
Dostosuj prędkość – im szybciej jedziesz, tym mniej czasu masz na reakcję. Zwolnienie w miejscach potencjalnego zagrożenia może uratować życie.
Nie lekceważ pojedynczych zwierząt – jeśli widzisz sarnę, dzika czy jelenia na poboczu, zwróć uwagę, czy nie nadchodzi za nim całe stado.
Nie oślepiaj zwierząt światłami drogowymi – jeśli już dojdzie do sytuacji, w której zauważysz zwierzę na jezdni, nie używaj długich świateł, bo mogą one je oślepić i sparaliżować.
Zachowaj spokój w razie zagrożenia – gwałtowne manewry mogą być groźniejsze niż samo uderzenie w zwierzę.
W przypadku potrącenia zwierzęcia należy jak najszybciej powiadomić odpowiednie służby – policję pod numerem 112. Nie wolno samodzielnie podchodzić do rannego zwierzęcia, ponieważ może być agresywne lub przenosić choroby.
Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę. Pamiętajmy, że odpowiedzialna jazda to bezpieczeństwo nie tylko nasze, ale i innych użytkowników dróg.
Zdjęcie jest jedynie ilustracją do tekstu. Źródło: Policja
- Ruszył nabór do Programu „Opieka wytchnieniowa” na rok 2025
- Radni zdecydowali! Będzie tytuł „Zasłużony dla miasta Ostróda”
- Artur Munje rezygnuje! „Czas na młodych”
- Grzybek na placu 1000-lecia do wyburzenia? Jest oferta kupna!
- Drzewa nad Drwęcą w coraz gorszym stanie. Winne bobry czy urzędnicy?
- Ostródzka młodzież świetnie zna zasady bezpieczeństwa pożarowego – za nami miejskie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej!
- Utrudnienia na drodze powiatowej w Gulbitach. Sprawdź jak objechać prace drogowe!
- Policja zatrzymała działkowego złodzieja. Sprawdźcie, czy coś nie zginęło z waszych altanek i domków!
- Oświadczenie Zarządu Powiatu Platformy Obywatelskiej w sprawie starosty Andrzeja Wiczkowskiego
- Autobusy miejskie Ostróda – linia nr 1 od dziś kursuje do BIG Ostróda. Sprawdź nowy rozkład jazdy!
- To będzie rok teatru. Ministerstwo Kultury dofinansuje projekt Centrum Kultury w Ostródzie!
- Po naszej interwencji miasto ujarzmiło latarnie! Nareszcie nie świecą w dzień