Ciepło będzie tańsze obiecuje Prezes ostrodzkiego MPEC

Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

Inwestycje/BiznesSamorząd

Koniec ery węgla w ostródzkim MPEC – nadzieja na tańsze ogrzewanie

Ciepło będzie tańsze obiecuje Prezes ostrodzkiego MPEC

Chociaż to nie rewolucja cenowa, to jednak mieszkańcy Ostródy korzystający z usług Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) mogą odczuć, że to krok w dobrym kierunku. Zapowiedzi obniżek kosztów ogrzewania stają się rzeczywistością.

Przez ostatnie lata ostródzianie, korzystający z samodzielnych systemów grzewczych, mogli szybciej zrezygnować ze spalania węgla dzięki rządowym programom wsparcia. Osoby korzystające z usług MPEC wkrótce także doświadczą obniżek kosztów w nadchodzącym sezonie grzewczym.

Nowa taryfa na horyzoncie – obietnice obniżek

W kwietniu tego roku, Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę na dostarczane ciepło, co przełożyło się na średnie obniżenie rachunków o 13,5%. Kolejna, choć mniej odczuwalna obniżka o 4%, miała miejsce w lipcu. Choć te zmiany nie są jeszcze w pełni widoczne, mieszkańcy mogą oczekiwać ich wpływu w nadchodzącym sezonie grzewczym. Tym bardziej, że MPEC złożyło kolejny (trzeci) wniosek do URE o niższą taryfę. Informacje potwierdził w rozmowie z nami prezes spółki Wojciech Zalewski

Wojciech Zalewski, Prezes MPEC Sp. z o.o. w Ostródzie
Prezes MPEC Wojciech Zalewski

„Ja cały czas podtrzymuje swoją deklarację, że ciepło w Ostródzie będzie tańsze. Może w okolicach 20% to nie, ale w okolicach 10% to powinniśmy tak z automatu zbić tę cenę”

Inwestycje w ekologiczne źródła ciepła – klucz do niższych kosztów

Decyzje podjęte za zgodą Rady Miasta w poprzedniej kadencji przez byłego burmistrza, Zbigniewa Michalaka, w tym powołanie spółki Zielone Ciepło, miały na celu wyodrębnienie ekologicznych źródeł ciepła, takich jak biomasa i gaz. W kwietniu otwarto nową kotłownię na biomasę, której koszt wyniósł ponad 20 milionów złotych, z czego ponad 14 milionów złotych pochodziło z rządowej dotacji w ramach Polskiego Ładu.

Kocioł na biomasę MPEC Ostróda – foto: fb Miasto Ostróda

Pokłosiem kontraktu na dostawy gazu, podpisanego jeszcze przez poprzedniego prezesa MPEC, Włodzimierza Brodiuka, jest budowa kotłowni gazowej, która zostanie uruchomiona w listopadzie 2024 roku. Koszt tej inwestycji to blisko 4,3 miliona złotych, a ponad połowa tej kwoty pochodzi z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Budowa kotłowni gazowej – foto: archiwum MPEC Ostróda

Przyszłość niższych rachunków – niepewność i wyzwania

Dzięki tym inwestycjom oraz ograniczeniu spalania węgla, mamy perspektywy na niższe rachunki. Na jak długo?

Nie wiadomo! Za 3 lata gaz również będzie objęty systemem unijnego opodatkowania podobnie jak węgiel. Dotknie to każdego z nas. To, co się w tej chwili dzieje w Ostródzie to coś, co mogliśmy zrobić na strażaka, ugasić pożar. Musimy nadal dywersyfikować źródła ciepła i stosować mix energetyczny”. – dodaje Wojciech Zalewski

Na razie czekamy na niższe rachunki, a także kolejne decyzje władz Ostródy, które za kilka lat uchronią nas przed podwyżkami.

(MAP)