Kronika 112

OSTRÓDA: LICZNIK SAMOCHODU COFNIĘTY O 266 TYSIĘCY KILOMETRÓW? TERAZ TO PRZESTĘPSTWO

Tylko od poniedziałku ostródzcy policjanci ujawnili cztery przypadki pojazdów z podejrzeniem cofniętego licznika. Policjanci przypominają – od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy, zgodnie z którymi jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w aucie jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Od 1 stycznia 2020 roku policjanci podczas kontroli drogowej policjanci sprawdzają aktualny stan licznika pojazdu i porównują go z danymi wprowadzonymi do systemu CEPiK. Znowelizowane przepisy kodeksu karnego (art.306a) stanowią, że jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w aucie jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Odpowiedzialność ponosi zarówno osoba, która cofa licznik, jak i właściciel pojazdu, który zleca wykonanie takiej usługi.

Tylko w tym tygodniu policjanci z ostródzkiej komendy ujawnili cztery pojazdy, w których prawdopodobnie cofnięto liczniki. Niechlubnym rekordzistą okazał się właściciel osobowego volkswagena, którego aktualne wskazanie drogomierza różniło się od stanu wprowadzonego przez diagnostę podczas ostatniego badania technicznego o ponad 266 tysięcy kilometrów.

źródło: KPP Ostróda

REKLAMA