Kronika 112

OSTRÓDA: MIAŁ DOPŁACIĆ JEDYNIE 94 GROSZE, A Z KONTA ZNIKNĘŁO PRAWIE 5 TYSIĘCY ZŁOTYCH

Pewien mieszkanie Ostródy na własnej skórze przekonał się o tym jak cyberprzestępcy wykorzystują czas świąt, który charakteryzuje się zabieganiem i roztargnieniem, żeby oszukać niewinnych ludzi i wyłudzić pieniądze.

Wczorajszego wieczora do ostródzkiej komendy zgłosił się pewien mieszkaniec Ostródy, aby złożyć zawiadomienie o zdarzeniu jakie go spotkało. Mężczyzna w jednym ze sklepów internetowych pod koniec grudnia zakupił buty. Jakiś czas po złożeniu zamówienia i opłaceniu przesyłki otrzymał sms, z którego treści wynikało, że musi dopłacić 94 grosze, gdyż w innym przypadku jego przesyłka zostanie anulowana. Mężczyźnie zależało na przesyłce, więc „kliknął” w przesłany link i tym sposobem został przekierowany na stronę płatności swojego banku. Tyle, że zamiast 49 groszy dokonał przelewu na kwotę 4 900,94 zł. Dopiero po sfinalizowaniu transakcji zorientował się że został oszukany.

Uważajmy na nieznane linki, które otrzymujemy w smsach, mailach czy na komunikatory internetowe. Czytajmy wszystko skrupulatnie. Nie wchodźmy w nieznane linki, co do których treści nie jesteśmy pewni. Czasami z pozoru niewinna transakcja na niewielką sumę może okazać się tylko pretekstem do tego abyśmy wykonali czynność logowania na koncie i dokonali transakcji na zupełnie inną kwotę. Pamiętajmy zawsze o względach bezpieczeństwa.

Sprawcy oszustwa, za takie wyłudzenie pieniędzy zgodnie z Kodeksem Karnym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 

źródło: KPP Ostróda, zdjęcie: pixabay.com

REKLAMA