Prowadzenie schroniska dla bezdomnych zwierząt to bardzo ważne zadanie, które musi realizować miasto Ostróda. Azyl zlokalizowany w Lubajnach 2 od 4 lat prowadzi iławskie stowarzyszenie „Z MIŁOŚCI DO ZWIERZĄT-IWA”. Umowa wygasa z końcem roku. Urzędnicy już teraz ogłosili konkurs na prowadzenie schroniska w 2025 roku. To oznacza, że władze Ostródy już jedną decyzję podjęły. Placówka będzie prowadzona przez organizację pozarządową, a nie przez urzędników czy przedstawicieli miejskiej spółki. Takie pomysły pojawiały się w Ostródzie kiedy miastem rządził Zbigniew Michalak. Teraz postawiono na sprawdzoną metodę, czyli zlecanie tego zadania podmiotowi zewnętrznemu.
W czyje ręce trafią bezdomne zwierzęta?
Schronisko dla bezdomnych zwierząt to miejsce, które nie jest proste do prowadzenia. Placówka musi mieć pracowników, którzy będą pełnić dyżur również w nocy czy dni ustawowo wolne od pracy. Do obowiązków operatora należy też pogotowie interwencyjne kiedy na ulicach naszego miasta będzie potrącone zwierze, które wymaga pomocy. Organizacji pozarządowych, które prowadzą taką działalność jest niewiele. Z reguły samorządowcy mają kłopot ze znalezieniem osób, które wypełnią powyższe obowiązki zgodnie z regulaminem za zaproponowaną stawkę. W biuletynie informacji Publicznej ogłoszono konkurs na prowadzenie ostródzkiego schroniska w 2025 roku. Otwarty konkurs ofert na prowadzenie schroniska. Zainteresowane podmioty mogą składać swoje oferty do 19 grudnia do 15.30. Organizację, która poprowadzi azyl poznamy już dzień później, 20 grudnia. W ubiegłym roku zgłosił się tylko jeden podmiot Stowarzyszenie „Z MIŁOŚCI DO ZWIERZĄT-IWA„.
Czas w schronisku się zatrzymał
Miasto w przyszłym roku na prowadzenie schroniska w Lubajnach planuje wydać 560 tysięcy złotych. Choć ta kwota z pozoru może robić wrażenie to trzeba spojrzeć w historię. Ostatni raz urzędnicy zwiększali dotację na prowadzenie azylu w 2020 roku. Wówczas operatorem była Fundacja „Alarmowy Fundusz Nadziei na Życie”. Dotację podniesiono o 60 tysięcy złotych z poziomu pół miliona złotych na rok. Od tego czasu zmienił się operator, ale kwota pozostała bez zmian. To może oznaczać, że w trwającym konkursie nie zgłosi się żaden podmiot chcący poprowadzić schronisko.
Urzędnicy zakładają, że w miejskim azylu w Lubajanch 2 będzie mogło przebywać maksymalnie 60 psów i 25 kotów. Taki limit zgodnie z obowiązującymi przepisami wyznaczył Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Ostródzie. Obecnie w miejskim schronisku przebywa 20 psów i 19 kotów. O wynikach konkursu na prowadzenie azylu poinformujemy na portalu Nasz Głos Ostróda.