Kultura

KS. PRAŁAT ROMAN WIŚNIOWIECKI – CZAS OPARTY NA MIŁOŚCI, TOLERANCJI I POKOJU

REKLAMA

Na ten dzień czekają wszyscy przez cały rok. Dla nastroju, ale tak naprawdę jesteśmy jeszcze społeczeństwem, które pamięta o wymiarach wiary, pamięta o zwyczaju. Na tych dwóch filarach próbuje się budować podstawy przeżywania tych świąt.

Trudno nie przeżywać tych świąt religijnie

Świąt, które są specyficzne, które mają w sobie nastrój Boży. Czasami bezwiednie, ale szukamy właśnie tego nastroju. Nastroju miłości, pokoju, radości, które płyną w trakcie przeżywania tych dni.

Grudniowe święta są szczególne, chociaż nie najważniejsze, przynajmniej w naszej wierze chrześcijańskiej, bo najważniejsza jest oczywiście Wielkanoc. Ale te Bożego Narodzenia są szczególne, przez swój nastrój, u nas w Polsce, ale nie tylko. Niestety obserwuje się takie próby odejścia od chrześcijaństwa przy tradycyjnych świętach związanych z Chrystusem. U nas na szczęście tego nie ma, mamy tę świadomość, że są to chwile będące pamiątką, upamiętnieniem faktu jakim są narodziny dzieciątka w Betlejem.

Powinniśmy te dni przeżywać po Bożemu, bo trudno tych świąt nie przeżywać religijnie. Może na różnych poziomach naszej wiary, religijności, bo wiemy, że mamy w różnym procencie tę wiarę i pobożność. Ale niezależnie od tego, powinniśmy je przeżywać jako spotkanie z Chrystusem, spotkanie dające wiarę, dużo radości, dające relację, pogłębiające łączności z bliskimi, ze znajomymi a nawet z tymi, którzy są dla nas obcy.

Czas oparty na miłości, tolerancji i pokoju

W naszej kulturze, tak bardzo chrześcijańskiej, jest zawsze miejsce przy wigilijnym stole dla nieoczekiwanych gości. To dowodzi naszej otwartości, naszego miłosierdzia dla innych. Wbrew niektórym stereotypowym opiniom, Polacy to naród bardzo życzliwy, a już w Boże Narodzenie wyjątkowo.

Święta Bożego Narodzenia to czas przyjaźni i życzliwości. Ten czas musi być oparty na miłości, tolerancji i pokoju. Ale chciałbym podkreślić – to nie powinno być jednorazowe. Powinniśmy te wartości pielęgnować, nie tylko w noc wigilijną ale również przez cały rok, przez całe życie.

Święta Bożego Narodzenia przypominają nam, że dobrym człowiekiem trzeba być przez zawsze. Jeśli ktoś tylko raz w roku okazuje współczucie, miłość, życzliwość, umie wybaczać i się pojednywać, oszukuje nie tylko sam siebie, ale też innych.

Przeżyjmy te dni w wyjątkowy sposób

Czego można życzyć w tak wyjątkowe święta? Na pewno wiary, bo przez wiarę wejdzie w nasze serce pokój, życzliwość, wejdzie wszelkie dobro. Wiary, która polega na przyjęciu wartości niesionych przez ewangelię, na przyjęciu samego Jezusa Chrystusa, będącego prawdą, sprawiedliwością, pokojem i miłością.

Obecnie mamy pewien problem związany z komercjalizacją świąt. Związane jest to okresami liturgicznymi. W okres przedświąteczny, przez 4 niedziele, przeżywamy adwent. To czas radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa, budowania pewnej gotowości, wsłuchiwania się w ten wymiar wiary i religijności. Wszelkie ozdoby, a szczególnie to co proponują sklepy, gdzie spotykamy się z różnego rodzaju akcesoriami bożonarodzeniowymi, jest trochę takim łamaniem tego obrazu adwentowego. Każdy jednak ma wolną wolę. Nie można nikomu niczego zabraniać. Każdy ma swoje sumienie i przeżywa adwent na swój sposób. Jestem jednak przekonany, że większość Polaków czas oczekiwania na Wigilię i Boże Narodzenie przeżywa w duchu chrześcijańskim.

Życzę wszystkim bardzo rodzinnych świąt. Świąt spokojnych, z dużą dawką miłości do Chrystusa, najbliższych, do wszystkich bliźnich. To czas bardzo wyjątkowy, więc przeżyjmy go w wyjątkowy sposób, który, mam nadzieję i wierzę w to gorąco, nie będzie tylko epizodem w roku i naszym życiu.

WSZYSTKIEGO DOBREGO

ks. prałat Roman Wiśniowiecki, dziekan dekanatu Ostróda II – Zachód

REKLAMA

REKLAMA