Kultura

KILKANAŚCIE EKSPONATÓW Z OSTRÓDZKIEGO MUZEUM MOŻEMY OBEJRZEĆ W WERSJI CYFROWEJ

Za pośrednictwem strony internetowej www.cyfrowewm.pl można już teraz oglądać ponad 600 zabytkowych obiektów. Wśród nich znajdziemy zbiory z muzeum ostródzkiego lub m.in. z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

Początki Regionalnej Pracowni Digitalizacji sięgają 2010 r. kiedy to w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” powstała pierwsza Pracownia Digitalizacji służąca cyfryzacji w 2D. Od 2013 r. Pracownia działa w obecnej formule, skupiając się na cyfryzacji zabytków architektonicznych i muzealnych za pomocą skanowania, fotogrametrii i fotografii makro. Nawiązana została współpraca z dwunastoma muzeami i instytucjami w województwie warmińsko – mazurskim.

W ciągu najbliższych tygodni pracownia ponownie funkcjonować będzie w wyremontowanych przestrzeniach Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. W tym roku uruchomiona zostanie część wystawowa i edukacyjna oraz sala do wirtualnej rzeczywistości.

Na stronie www.cyfrowewm.pl, prócz cyfrowych wersji regionalnych zabytków, można znaleźć materiały edukacyjne, scenariusze lekcji, learning appsy czy aplikacje do rozszerzonej rzeczywistości, promujące dziedzictwo kulturowe. Jest to też doskonałe miejsce dla nauczycieli, którzy szukają ciekawych pomysłów na niebanalne lekcje dla swoich uczniów.

W zakładce wirtualne spacery możemy znaleźć Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, gdzie siedząc przed komputerem możemy zwiedzić np. Salę Wystawową tegoż miejsca. Na eksponowanej tam wystawie stałej “Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim 1409-1411 r.” zobaczyć można mapy, plany, rysunki, fotografie oraz kopie i oryginalne egzemplarze średniowiecznego uzbrojenia.

Na stronie internetowej czeka na nas szeroki spis zbiorów muzealnych. Eksponaty są podzielone na muzea, w których są przechowywane, a tam m.in. Muzeum w Ostródzie. Sporo się dowiemy o kilkunastu przedmiotach starożytnych, będących w zbiorach tegoż muzeum. Każdy przedmiot zawiera szczegółowy opis, dzięki czemu wirtualna wycieczka staje się sposobem na zdobycie niecodziennej wiedzy. Poza tym, gdy zima za oknem – nawet taka, jaką mamy obecnie – i nie chce nam się wychodzić z domu, wystarczy klik i jesteśmy w muzeum!

Sytuacja tej platformy jest wciąż rozwojowa. Twórcy składają wciąż kolejne wnioski projektowe i mają wiele pomysłów na digitalizację skarbów dziedzictwa naszego regionu.

zdjęcia i źródło: https://warmia.mazury.pl, http://www.cyfrowewm.pl, pixabay.com

REKLAMA