Kultura

O FIORDACH ZACHODNIEJ ISLANDII W OSTRÓDZKIEJ BIBLIOTECE

REKLAMA

W czwartek 16 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostródzie odbyło się spotkanie z Bereniką Lenard i Piotrem Mikołajczakiem, autorami książek poświęconych Islandii: ”Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii” i ”Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii”. Właśnie tą drugą pozycję przybliżyli licznie przybyłym na spotkanie autorzy.

Zmagania z żywiołami natury i walka o przetrwanie

Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii” to książka opisująca islandzki półwysep Hornstrandir, który został opuszczony przez ostatnich osadników w latach 50-tych XX wieku. W tej chwili to rezerwat przyrody, odizolowany, surowy i najbardziej dziki w całej Islandii teren, którego historię możemy poznać m. in. dzięki Berenice Lenard i Piotrowi Mikołajczakowi.

Zostanie tylko wiatr…” to opowieść o tym, jak dawniej żyło się na Islandii, o zmaganiach z żywiołami natury i o walce o przetrwanie. Historie tam zawarte są z życia wzięte, oparte na wspomnieniach. Jest wśród nich np. opowieść kobiety, która przeżyła lawinę, ale której ta sama lawina zabiła siostrę.

Historia współczesnego islandzkiego pustelnika

W książce możemy przeczytać także o Gíslim z z Uppsölum, mężczyźnie, który został nazwany współczesnym pustelnikiem. Gísli został odkryty przez rzesze ludzi w 1981 roku, kiedy to islandzka telewizja wyemitowała program mu poświęcony. Wielu ludzi nie mogło uwierzyć, że taki człowiek naprawdę istnieje. Starszy, samotny mężczyzna w charakterystycznym kapeluszu na głowie, mówiący trudnym do zrozumienia, jakby nigdy nie używanym głosem, żyjący bez prądu, bieżącej wody, ścinający trawę kosą i mieszkający dla wielu na końcu świata zrobił ogromne wrażenie. Ludzie nagle zaczęli wysyłać mu prezenty i zapragnęli go poznać. To zmieniło jego życie, a on sam z dnia na dzień stał się niezwykle popularny.

Historia Gísliego jest w dużym stopniu analogiczna do historii Islandii, która z biednego kraju, dzięki turystyce, zmieniła się w kraj konsumpcyjny, szybko rozwijający się, gdzie życie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat bardzo się zmieniło.

Islandia zmienia się na naszych oczach

Islandia obecnie przeżywa boom turystyczny, a jej współcześni mieszkańcy odeszli od dawnego stylu życia. Zmienia się także krajobraz i przyroda. Rozwój turystyki to rozwój kraju, miejsca pracy i dobrobyt, a z drugiej strony zmiany, których już się nie cofnie. Dlatego wielu Islandczyków walczy o zachowanie równowagi między przeszłością a teraźniejszością.

Wszystkie opowieści zilustrowane były slajdami wyświetlanymi podczas spotkania, po którym można było kupić książkę „Zostanie tylko wiatr…” i zdobyć autograf autorów, na co dzień mieszkających w innej części Polski – w Beskidzie Niskim.

matma

REKLAMA