Kultura

STAN EPIDEMII W POLSCE – SZKOŁY ZAMKNIĘTE DO WIELKANOCY I INNE ZMIANY

Na dzisiejszej konferencji prasowej Premiera, Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji poinformowano o wprowadzeniu w Polsce stanu epidemii. Dotychczas obowiązywał stan zagrożenia epidemiczny.

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że staramy się przygotować Polskę na te najbliższe trudne tygodnie. Zachęca tych, którzy mogą pracować zdalnie bądź w pewnej separacji

Żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, zapobiegać, wdrażać odpowiednie zasady, także w obszarze kwarantanny, wprowadzamy dzisiaj stan epidemii. – poinformował Premier Mateusz Morawiecki. – Stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale nakłada też na nas nowe obowiązki. Podjęliśmy decyzje o dalszym wstrzymaniu lekcji do Świąt Wielkiej Nocy, To trudna decyzja, ale ważna, by nie doszło do rozprzestrzeniania się koronawirusa. (…)

Cała ta okoliczność to egzamin z odpowiedzialności, który wszyscy przeżywamy. Robimy to w dużym stopniu dla nas samych, dla wszystkich Polaków, ale w szczególności dla osób starszych, seniorów – zaznaczył szef rządu. Mamy już spływające dane statyczne z zachodniej Europy i widzimy, że zwłaszcza osoby po 75-tym roku życia, osoby na emeryturze – te osoby są najbardziej zagrożone.  Te najbliższe tygodnie muszą być czasem pełnej dyscypliny. Społeczna izolacja bardzo pomaga. Ale nie może to oznaczać samotności. Ona jest groźna i niedobra. Dbajmy, by osoby starsze nie zostały same sobie, same w domu, bez zakupów, bez wyprowadzenia psa – powiedział premier.

Zmiany dotyczyć będą kwarantanny, którą uznano za kluczową, jeśli chodzi o walkę z epidemią. Podwyższone zostaną kary za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł, wprowadzone zostaną także mechanizmy śledzenia tego, aplikacje sprawdzające, czy dany człowiek przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarował. To bardzo ważne, bo ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie. Podkreślano też bezprecedensową rolę higieny, mycia rąk w tym momencie.

Zwiększająca się liczba zakażeń, coraz więcej osób w kwarantannie i hospitalizowanych – to upoważnia mnie do podpisania wspólnie z Ministrem Spraw Wewnętrznych rozporządzenie wprowadzające Stan Epidemii w Polsce – powiedział Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

Wojewodowie dostaną nowe prerogatywy. – Minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województw, mogą wyznaczyć rolę personelu medycznego, ale też innych osób, w zwalczaniu epidemii. Będą mogli  delegować kogoś do pracy na tym obszarze, który jest niezbędny, żeby powstrzymać epidemię.

Uregulowane zostaną też zwolnienia lekarskie – wszyscy pozostający na kwarantannie będą mieli uproszczone ich pozyskiwanie.

Minister Edukacji Narodowej poinformował o przedłużeniu zamknięcia szkół do Świąt Wielkiej Nocy. Jednocześnie w rozporządzeniu większy nacisk będzie kładziony na nauczanie zdalne online i obowiązek realizowania w ten sposób podstaw programowych, z uwzględnieniem tego, ze nie każdy uczeń może mieć szybki dostęp do internetu. Będzie to obowiązek systematycznego przekazywania wiedzy, by nauczyciele mogli kontaktować się z uczniami i wystawiać im oceny.

Na chwilę obecną terminy wyborów prezydenckich i egzaminów szkolnych pozostają bez zmian. Wydłużony zostanie też okres przysługującego zasiłku na opiekę nad dziećmi do lat 8.

REKLAMA