Jeśli żyliście w nieświadomości to informujemy. W ostatnich miesiącach byliśmy badani. W zasadzie to nie my a nasze potrzeby kulturalne. Centrum kultury w Ostródzie zapłaciło prywatnej firmie za „diagnozę potrzeb kulturalnych mieszkańców miasta i gminy Ostróda oraz turystów”. Niestety nie poznaliśmy nazwy firmy, która wykonała ankietę ani też jej kosztów. Tutaj nadal czekamy na odpowiedź na nasze zapytanie. Poznaliśmy natomiast szczegóły. Te nie są najlepsze dla pracowników Centrum Kultury w Ostródzie i władz miasta. Dziura w kulturze jest duża, bo oprócz amfiteatru do koncertów nie mamy nic.
Badanie ankietowe zostało przeprowadzone miedzy 6 marca a 3 lipca. Kwestionariusz wypełniło 219 dorosłych osób. Wypowiedziały się też dzieci i młodzież. Tutaj spłynęło 513 odpowiedzi. Turyści z kolei mieli okazję wypowiedzieć się 29 czerwca podczas tegorocznych Dni Morza. Wywiadu stacjonarnego udzieliło 40 osób. Na tej podstawie stworzono raport, który nie napawa optymizmem. Zaledwie 39% ankietowanych jest bardzo lub raczej zadowolona z działalności Centrum Kultury w Ostródzie. Pozostali wykazali stosunek obojętny lub negatywny.
Kolejny wynik badania pokazuje powody, dla których nie korzystamy z oferty kulturalnej w naszym mieście. Ponad 30% podaje, że nie docierają do nich informacje o koncertach, wystawach czy spotkaniach. Ankieterzy podają też preferowane kanały komunikacji:
- Facebook,
- Instagram,
- Strona internetowa Centrum Kultury,
- Tablica ogłoszeń,
- Radio,
- Reklama w transporcie miejskim.
20% osób, które wzięły udział w badaniu podało, że nie ma czasu na uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. Było też pytanie o pieniądze. Za koncerty w otwartej muszli amfiteatru jesteśmy w stanie wydać od 70 do 150 złotych. To najczęściej wskazywany przedział. Wydarzenia organizowane w sali kameralnej amfiteatru to dla nas maksymalnie wydatek 30 złotych. Teraz będzie o zmianach. Od Centrum Kultury oczekujemy:
- Koncertów artystów niszowych,
- Skutecznego dotarcia z ofertą do mieszkańców,
- Więcej propozycji zajęć i warsztatów,
- Oferty seansów kinowych w sali kameralnej,
- Kina plenerowego,
- Niższej ceny biletów,
- Budowy kina.
Raport jest teraz analizowany przez naszych miejskich specjalistów od kultury. Zmian nie należy spodziewać się w najbliższych od razu. Na to potrzeba pieniędzy. Nie jest tajemnicą, że najwięcej będzie kosztować budowa kina. Część zmian, które mają pojawić się w kulturze, zapowiadał już kilka dni temu Artur Munie z ostródzkiego magistratu, o czym pisaliśmy tutaj: