Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

Ludzie

Leśne mieszkania już czekają na nowe ptasie pokolenie.

Do naszej redakcji zwróciła się czytelniczka Urszula, która podczas spaceru w okolicach śluzy Mała Ruś zobaczyła ponumerowane drzewa. Z reguły tak oznakowane drzewa oznaczają wycinkę. Wyjaśniliśmy ten temat z Nadleśnictwem Miłomłyn. Uspokajamy! Drzewa w tym przypadku to tylko element ptasiego mieszkania. Leśnicy zinwentaryzowali budki lęgowe. Niebawem zamieszkają tam między innymi wróble.

Otrzymaliśmy kilka fotografii z ponumerowanymi drzewami. Naszą uwagę przykuł szczegół, że na każdym z nich jest budka lęgowa. Odnaleźliśmy informacje o tym kto zarządza lasem opisanym przez czytelniczkę. Pomaga w tym Bank Danych o Lasach. Okazało się, że to teren leśnictwa Zwierzewo w Nadleśnictwie Miłomłyn. Odpowiedzi w tej sprawie udzieliła nam Agnieszka Duszak, specjalista do spraw hodowli lasu i Leśnej Mapy Numerycznej.

Tak wygląda inwentaryzacja budek lęgowych dla ptaków w Nadleśnictwie Miłomłyn.

Oznaczone drzewa nie są przeznaczone do wycinki. Budki lęgowe dla ptaków co roku podlegają czyszczeniu, ewentualnej naprawie bądź wymianie na nowe. Oznakowanie budek, bądź drzew z budkami służy wyłącznie celom ewidencyjnym. Opisywany przez Pana teren należy do Leśnictwa Zwierzewo, na którego terenie wywieszonych jest około 100 budek lęgowych. Odpowiedzialnym za stan budek oraz ich wymianę jest leśniczy. Prace związane z konserwacją budek wykonuje Zakład Usług Leśnych świadczący usługę na danym terenie.

Na zaznaczonym odcinku znajduje się blisko 100 budek lęgowych dla ptaków.

Natura przygotowuje się do wiosny. Słychać to i widać od kilku dni na niebie w postaci ptaków. Przed nimi okres lęgowy. Ptaki niebawem zasiedlą budki, które dla nich przygotowaliśmy. Dodaje Agnieszka Duszak z Nadleśnictwa Miłomłyn

Najczęściej budki lęgowe zasiedlane są przez takie gatunki ptaków jak: sikory, muchołówki, wróble, mazurki, pleszki. Na terenie Nadleśnictwa znajdują się także budki o znacznie większych rozmiarach zasiedlane przez większe gatunki ptaków takie jak: sowa (głównie puszczyki i włochatki), gągoły, dudki, siniaki i dzięcioły.

Tak wygląda inwentaryzacja budek lęgowych dla ptaków w Nadleśnictwie Miłomłyn.

Na całym terenie Nadleśnictwa Miłomłyn wywieszonych jest około 1900 szt. budek lęgowych.

Jeśli intryguje Was jakaś sprawa, sfotografowaliście coś, co wzbudza zainteresowanie to podzielcie się z nami tym tematem pisząc na redakcja@nasz-glos.com.