Ludzie

„KRWINKI I WITAMINKI DLA CAŁEJ RODZINKI” CZYLI WARSZTATY W PRZEDSZKOLU NR 6 W MORĄGU

REKLAMA

Przedszkole Nr 6 “Pod Zielonym Parasolem” w Morągu odwiedzili pracownicy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. W pięciu najstarszych grupach przedszkolaków zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe pt. „Krwinki i witaminki dla całej rodzinki”.

Dzieci na samym początku dowiedziały się na czym polega zawód naukowca. Następnie panie podzieliły uczestników na krwinki czerwone, krwinki białe i płytki krwi nakładając dzieciom odpowiednie opaski z symbolami krwinek. Dzieci z czerwonymi krwinkami transportowały tlen do mięśni, a następnie zabierały dwutlenek węgla do płuc. Grupa białych krwinek miała bardzo odpowiedzialne zadanie – musiała bronić organizm przed wirusami i bakteriami oczyszczając krew, a dzieci z emblematami płytek krwi tamowały krwawienie robiąc tzw. strupek.

Wszystkie wykonały także modele krwi, przy których została sprawdzona zdobyta podczas zajęć przez małych naukowców  wiedza i trzeba przyznać, że dzieci opanowały materiał wzorowo. Dużą ciekawostką była możliwość obejrzenia  rozmazu krwi pod mikroskopem przywiezionym przez pracowników z Polskiej Akademii Nauk. Na koniec dzieci otrzymały gry planszowe dla całej rodziny, dzięki którym będą mogły utrwalać zdobyte wiadomości. Były to bardzo ciekawe zajęcia, a dzieci wykazały się dużą wiedzą. Także po zajęciach miło wspominały spotkanie z naukowcami. Grono pedagogiczne, jak i przedszkolaki, chciałoby serdecznie podziękować Annie Szóstek- Mioduchowskiej, Karolinie Łukasik, Agnieszce Bacławskiej, Agnieszce Jończyk, Katarzynie Piotrowskiej – Tomala, Katarzynie Jankowskiej z Zakładu Immunologii i Patologii Rozrodu w Olsztynie za mile spędzony czas i bardzo pouczające zajęcia, które na pewno zostaną  w pamięci przedszkolakom. Pozostaje nadzieja, że nie było to ostatnie takie spotkanie, bo…w planie jest wyjazd do Instytutu…

Karolina Mackiewicz, Przedszkole nr 6 “Pod Zielonym Parasolem” w Morągu

REKLAMA

REKLAMA