Ludzie

POMOC PODCHORĄŻYCH I ŻOŁNIERZY WOT BEZCENNA W WALCE Z COVID-19 NA WARMII I MAZURACH

Od 24 marca adepci Akademii Wojsk Lądowych wspierają żołnierzy z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej w kluczowych obszarach zadań na rzecz walki z koronawirusem. Dwa tygodnie później do Brygady Obrony Terytorialnej w Olsztynie dotarła kolejna grupa studentów w mundurach, tym razem z Wojskowej Akademii Technicznej.

W ramach prowadzonej przez Wojska Obrony Terytorialnej operacji „Odporna Wiosna” 78 podchorążych ramię w ramię z Terytorialsami 4W-MBOT od ponad dwóch miesięcy wspiera lokalną społeczność.

Żołnierze dostarczają żywność i leki kombatantom oraz osobom przebywającym na kwarantannie. Wspomagają działania logistyczne związane z transportem żywności do miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej oraz DPS.

Wszystko po to by zminimalizować rozprzestrzenianie się wirusa i ograniczyć kontakty międzyludzkiepodkreśla szer. Sabina Mazurek z 4. Warmińsko- Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Celem działań jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnej. Wspieramy osoby potrzebujące, samorządy, ośrodki opieki medycznej, służby sanitarne oraz służby medyczne. Wpieramy również kombatantów Armii Krajowej w dostarczaniu ciepłych posiłków. To było jednym z pierwszych działań jakiego podjęli się żołnierze. Zaangażowanie podchorążych jest ogromne i nieocenione w każdym obszarze.

Dla studentów AWL i WAT to zderzenie się z nowym środowiskiem, otoczeniem i regionem, z czym doskonale jednak sobie radzą – podkreśla plut. pchor. Jan Duma z Wojskowej Akademii Technicznej.

Dziś opuszczamy koszary ale wierzę, że jeszcze tu wrócimy, może na dłużej – mówi studentka czwartego roku Akademii Wojsk Lądowych plut. pchor. Ewa GandzelL.

Ostatnie kilka tygodni były bardzo intensywne w działaniach na rzecz walki z COVID- 19 na Warmii i Mazurach. Podchorążowie zasilają bataliony lekkiej piechoty miedzy innymi w Giżycku, Morągu, Braniewie i Olsztynie.

Przygotowali: ppor. Paulina Nasiadka, szer. Sabina Mazurek

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

REKLAMA