Ludzie

POWSTAŁA SALA EDUKACYJNA DLA DZIECI “OGNIK” W KP PSP OSTRÓDA

REKLAMA

Sale edukacyjne “OGNIK” wybudowane w siedzibach komend powiatowych i miejskich PSP powstają dzięki współpracy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej i Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach programu “Bezpieczna+”.


Jak podaje Miasto Ostróda na swoim fanpage’u, inauguracja programu w Ostródzie miała miejsce wczoraj w siedzibie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Ostródzie, w której uroczyście otwarto salę edukacyjną „Ognik”. Koordynatorami akcji w naszym mieście są Komendant Tomasz Ostrowski oraz Zastępca Komendanta Rafał Napiórkowski.

Celem programu jest poprawa bezpieczeństwa uczniów oraz kształtowanie ich wiedzy i świadomości na temat zagrożeń zewnętrznych i umiejętności zachowania się w sytuacji wystąpienia zagrożenia. Akcja skierowana jest do najmłodszych uczniów szkół podstawowych.
Na realizację projektu w siedzibach komend powiatowych i miejskich PSP wybudowano pomieszczenia przypominające typowe mieszkanie wraz ze sprzętem i wyposażeniem, które mogą być źródłem zagrożeń pożarowych lub zatrucia tlenkiem węgla.

W ramach programu przeszkoleni strażacy prowadzą zajęcia szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i sprzętu pożarniczego. Rolą strażaków jest wytłumaczenie dzieciom, jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem), jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem. Ponadto dzieci mogą zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar.

Źródło: Miasto Ostróda

EM

REKLAMA

REKLAMA