Ludzie

PROJEKT “WIZYTY ASTRONOMÓW W SZKOŁACH” W MORĄSKIM PRZEDSZKOLU

REKLAMA

Polskie Towarzystwo Astronomiczne aktualnie prowadzi projekt “Wizyty astronomów w szkołach”. W jego ramach od września 2019 roku astronomowie odwiedzają bezpłatnie szkoły i przedszkola, przedstawiają ciekawe prezentacje, przekazują materiały do pracy z dziećmi, odpowiadają na ich pytania.

Przedszkole nr 6 w Morągu odwiedziła dr Jadwiga Biała – popularyzatorka astronomii i meteoryki, przez 21 lat dyrektor olsztyńskiego Planetarium. To między innymi z jej inicjatywy utworzono w Wieży Ciśnień Obserwatorium oraz wystawę meteorów w Planetarium.

Prowadząca, za pomocą prezentacji multimedialnej “Rodzina Słońca”, w bardzo przystępny sposób zapoznała dzieci z budową Układu Słonecznego, opisywała poszczególne planety, porównywała ich wielkości, kolory czy pierścienie planet gazowych. Sprawiła dzieciom i wszystkim obecnym ogromną niespodziankę przywożąc ze sobą prawdziwe meteoryty, które każdy mógł dotknąć, obejrzeć, porównać
ze sobą. Była to niecodzienna okazja bezpośrednio obcować z czymś, co było w kosmosie, czyli ciałem niebieskim!

Pokaz meteorytów był wstępem do drugiej części spotkania, w której dr Jadwiga Biała opisała budowę meteorytów, przedstawiła ich podział, powiedziała skąd się biorą, jaka jest różnica między meteorytem a meteorem oraz opowiadała ciekawostki o nich np. gdzie znajduje się największy na świecie, jakie mamy meteoryty znalezione w Polsce.

Ostatnim etapem było zadawanie pytań, na które odpowiadała zaproszona ekspertka. Dzieci podziękowały za bardzo pouczające spotkanie gadżetami z przedszkolnym logo, dyplomem i kwiatkiem. To było z pewnością niezwykłe i niezapomniane spotkanie.

Anna Miś,
Przedszkole nr 6 “Pod Zielonym Parasolem” w Morągu

 

REKLAMA

REKLAMA