Niebawem poznamy ofertę szkół ponadpodstawowych z powiatu ostródzkiego na rok szkolny 2025/26. Tymczasem opublikował się ranking tygodnika „Perspektywy”. To swoisty barometr dla uczniów 8. klas, którzy w tym roku będą wybierać ścieżkę swojej dalszej nauki. Jeśli wierzyć tabelkom, a w tym przypadku musimy im zaufać, to najlepszą szkołą w Ostródzie jest Liceum Salezjańskie.
Olsztyn, Kętrzyn i Ostróda!
W kategorii liceów ogólnokształcących najlepiej wypadło Salezjańskie LO im. św. Dominika Savio. Szkoła z naszego miasta zajęła 3 miejsce w województwie. Odpowiednio na pierwszym miejscu sklasyfikowano Uniwersyteckie XII LO im. Marii i Georga Dietrichów a na drugim II Prywatne LO z Kętrzyna. Patrząc na Salezjana to w rankingu krajowym wylądował w tym roku na 146 miejscu (2024 rok: 432 miejsce, 2023 rok: 266, 2022 rok: 328 miejsce). Na ubiegłoroczny wystrzał w statystykach złożyły się wysokie wyniki zdawalności przedmiotów podstawowych na maturze – 90.02%, zdawalność matur z przedmiotów dodatkowych – 58.21%, a także współczynnik za udział uczniów w Olimpiadach – 1.29%. Wyliczenia z tych składowych dały Salezjanowi złoty znak jakości kształcenia na 2025 rok.
Gorzej na pierwszy rzut oka wypadł Bażyniak. Ta szkoła została sklasyfikowana na 16 miejscu w naszym województwie. W ujęciu krajowym dało to już odległą 568 lokatę. Tu jednak nie mówimy o spektakularnym spadku a stabilnej pozycji tej szkoły. (2024 rok: 561 miejsce, 2023 rok: 538 miejsce, 2022 rok: 638 miejsce). Nie mamy tutaj jak w przypadku Salezjana z jednorocznym wystrzałem. Bażyniak w ocenie kształcenia na 2024 rok zdobył brązową tarczę. Złożyło się na to zdawalność matur z przedmiotów podstawowych: 81.42%, zdawalność matur z przedmiotów dodatkowych 38.78%, a także współczynnik za Olimpiady 0.52%.
Liceum Ogólnokształcące nr 2 im. Leona Kruczkowskiego z Morąga znalazło się na 43 miejscu w województwie.
Miejska korona dla Ekonomika
W przypadku techników jest duża niespodzianka. Najlepszą szkołą w powiecie ostródzkim z tej półki kształcenia okazało się Technikum im. gen. J. H. Dąbrowskiego w Dobrocinie. Placówka została sklasyfikowana na 5 miejscu w naszym województwie. To dało tej placówce 233. miejsce. Tutaj mamy jednak do czynienia z wystrzałem w rankingu podobnie jak w przypadku Salezjana. Technikum z Dobrocina w ubiegłym roku było sklasyfikowane na 390 miejscu w kraju, a w poprzednich latach było ujmowane w zestawieniach. Gratulujemy i liczymy, że dwuletni progres uda się utrzymać.
Prymat w Ostródzie wiedzie Technikum nr 2 (ZSZ im. S. Petöfi). Szkoła jest sklasyfikowana na 14 miejscu w województwie co dało im 467. lokatę w kraju. Ta placówka okresowo zalicza dobre wyniki. W rankingu w 2023 roku sklasyfikowano szkołę również na 467. miejscu. W historycznych ujęciach trudno odnaleźć Ekonomika.
52 miejsce w regionie zajęło Technikum nr 1 (Zespół Szkół Zawodowych im. St. Staszica w Ostródzie). Na 54. miejscu w tym samym ujęciu znajdziemy Technikum nr 2 (ZSL) z Morąga. Obie szkoły zostały ujęte w zestawieniu krajowym na miejscach 500+.
Uczniom 8 klas, którzy w tym roku będą wybierać swoją dalszą drogę kształcenia polecamy prześledzić ranking, ale wziąć też pod uwagę, że niektóre miejsca nie odzwierciedlają stałego poziomu kształcenia. Jednostkowe sukcesy uczniów w Olimpiadach mogą wywindować szkołę w rankingach. Polecamy Wam rozważny wybór.