To decyzja wyczekiwana przez wielu mieszkańców. Miasto uruchomiło sprzedaż mieszkań komunalnych. Wszystko po tym, jak udało się wypracować nowe, bardziej sprawiedliwe społecznie zasady wykupu miejskiego zasobu. Zgodę na zbycie miejskiego mienia burmistrzowi Rafałowi Dąbrowskiemu wyraziła też Rada Miasta.
Nowe zasady wykupu mieszkań komunalnych w Ostródzie
Od kilku lat w Ostródzie trwała dyskusja nad zasadami wykupu mieszkań komunalnych. W poprzedniej kadencji próby zaostrzenia przepisów były bezskuteczne. Radni nie mogli znaleźć wspólnego rozwiązania z ówczesnym burmistrzem Zbigniewem Michalakiem. W nowej kadencji udało się wypracować nowe zasady. Burmistrz Rafał Dąbrowski przedłożył stosowny projekt uchwały Radzie Miasta 11 września ubiegłego roku.
Sprzedaż mieszkań komunalnych w Ostródzie — obecne zasady
Poniżej prezentujemy zasadnicze zmiany, które zawiera przegłosowany projekt uchwały zaostrzający zasady wykupu mieszkań komunalnych w Ostródzie. Na początek trzeba spełnić następujące warunki:
- Posiadanie umowy najmu zawartej na czas nieoznaczony,
- okres trwania najmu lokalu lub budynku mieszkalnego wynosi co najmniej 10 lat,
- brak zadłużenia z tytułu opłat czynszowych i innych należności. Złożenie wniosku musi poprzedzić co najmniej 3-letni okres braku zaległości trwających nie dłużej niż 2 miesiące.
Sprzedaż mieszkań komunalnych – Obecnie obowiązujące bonifikaty:
- 60% jeśli wykupujemy wszystkie lokale mieszkalne w budynku i deklarujemy jednorazową płatność,
- 60% jeśli wykupujemy ostatni lokal mieszkalny, w którego budynku właścicielem jest miasto i deklarujemy jednorazową płatność,
- 50% jeśli wykupujemy lokale mieszkalne inne niż wyżej wymienione oraz deklarujemy jednorazową płatność,
- 30% w przypadku sprzedaży ratalnej.
Bonifikata będzie obowiązywać na budynki i mieszkania oddane do użytku:
- 30 lat przed złożeniem wniosku w przypadku wniosków złożonych po 31 marca 2026 roku.
- 20 lat przed złożeniem wniosku w przypadku wniosków złożonych do 31 marca 2026 roku.
Wnioski złożone przed 31 marca tego roku są jeszcze rozpatrywane z wyższymi bonifikatami.
- 75% jeśli wykupujemy wszystkie lokale mieszkalne w budynku i deklarujemy jednorazową płatność,
- 75% jeśli wykupujemy ostatni lokal mieszkalny, w którego budynku właścicielem jest miasto i deklarujemy jednorazową płatność,
- 65% jeśli wykupujemy lokale mieszkalne inne niż wyżej wymienione oraz deklarujemy jednorazową płatność,
- 50% w przypadku sprzedaży ratalnej.

Na ostatniej sesji Rady Miasta Radni zezwolili burmistrzowi na sprzedaż 4 lokali mieszkalnych z zasobu Gminy Miejskiej Ostróda.
- mieszkanie o powierzchni 35,01 m2 przy ulicy 21 stycznia wycenione na 207 300 złotych,
- mieszkanie o powierzchni 62,25 m2 przy ulicy Jaracza wycenione na 366 400 złotych,
- mieszkanie o powierzchni 50,60 m2 przy ulicy Zamkowej wycenione na 316 900 złotych,
- mieszkanie o powierzchni 37,84 m2 przy ulicy 21 stycznia wycenione na 232 800 złotych.
Od powyższych wycen burmistrz Rafał Dąbrowski będzie stosował wyżej wymienione bonifikaty. Wspomniane lokale rekomendowano do sprzedaży 17 grudnia 2025 roku na posiedzeniu zespołu doradczego powołanego przez burmistrza, w skład którego wchodzą.
- Zastępca Burmistrza Miasta Ostróda – Przewodniczący, (Jolanta Gadomska)
- Prezes Miejskiej Administracji Budynków Komunalnych Sp. z o.o. w Ostródzie –Wiceprzewodniczący, (Jarosław Cherkowski)
- Przewodniczący Komisji Rozwoju, Budżetu i Gospodarki Komunalnej Rady Miejskiej w Ostródzie – członek, (Ryszard Kowalski)
- Przewodniczący Miejskiej Komisji Mieszkaniowej – członek,
- Naczelnik Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miejskiego w Ostródzie – członek, (Małgorzata Nowicka)
- Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Ostródzie – członek (Beata Janowiak)
To pierwszy raz od wielu lat, kiedy Miasto Ostróda uruchomiło sprzedaż mieszkań komunalnych, ale już na bardziej sprawiedliwych społecznie zasadach. Poprzednio mieszkanie komunalne można było wykupić nawet za zaledwie 5% wartości.




