Ostre pazury, małe uszy, niewielkie nozdrza i ciemne oczy to opis wydry, czyli kolejnego pacjenta Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku prowadzonego przez leśników z Nadleśnictwa Olsztynek.
Młoda – bo ma zaledwie kilka miesięcy trafiła z okolic Lidzbarka Warmińskiego. Została znaleziona w lesie podczas spaceru. Piszczała, a w pobliżu nie było jej rodziców. Ludzie którzy ją zauważyli byli przekonani, że młoda czeka schowana bezpiecznie w zaroślach. Obserwowali ją i po dłuższej chwili ruszyli dalej do lasu. Wracając postanowili sprawdzić co z wydrą. Okazało się, że dalej przebywa w tym samym miejscu, piszczy, w pobliżu nie ma dorosłych osobników. Zdecydowali, że ją zabiorą i przekażą do ośrodka zajmującego się opieką nad dzikimi zwierzętami. I tak młoda wydra trafiła do Napromka. Jest pod stałą obserwacją. Jak tylko podrośnie wróci do swojego naturalnego środowiska.
W tym roku do Napromka trafiło już prawie 80 zwierząt, w tym wilk, wiewiórka, bociany, sarny, zające, jelenie, myszołowy, puszczyki, kaczki krzyżówki, jeże, czapla siwa, czy łoś. Wszyscy pacjenci ośrodka objęci są stałą opieką weterynaryjną. Infrastruktura ośrodka pozwala rehabilitować zwierzęta i w pełni profesjonalnie przygotować je do powrotu do środowiska naturalnego. Ośrodek dysponuje wolierami dla ptaków i mniejszych ssaków, zagrodą dla ptactwa wodnego o dodatkowej funkcji adaptacyjnej dla ssaków, zagrodą dla dzików i jeleniowatych, a od 2016 roku również specjalistyczną dużą zagrodą do rehabilitacji wilków. To jedno z niewielu miejsc w województwie warmińsko-mazurskim, do którego można przywieźć ranne i chore zarówno ptaki jak i ssaki. I jedynym w Polsce północnej, który zajmuje się rehabilitacją wilków.
Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie