Takie informacje lubimy! Dają one wiarę w dorastające w naszym mieście i powiecie pokolenie. W ogrodzie przy liceum im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie stanął karmnik. Niby niewielka rzecz, a to miejsce będzie dla okolicznych ptaków stołówką w sezonie jesienno-zimowym. Szkolny EKOklub zainicjował drugą edycję akcji dokarmiania ptaków. Część elementów skrzydlatego bufetu wykonali sami uczniowie podczas warsztatów. Wystarczy pogratulować inicjatywy i wziąć z nich przykład. Tym bardziej że w Ostródzie mamy całkiem sporą populację łabędzie i kaczek. Poniżej prezentujemy efekt pracy EKO Klubu.




Poniżej poradnik z WWF Polska o zasadach dokarmiania ptaków zimą. 5 zasad właściwego dokarmiania ptaków WWF POLSKA
Spis treści
1. Albo regularnie, albo wcale, czyli najważniejsza jest systematyczność
Jeśli chcesz pomagać ptakom i rozpocząć dokarmianie, pamiętaj, że to zobowiązanie na długo! Ptaki bardzo często przyzwyczają się do miejsca i przygotowanego dla nich karmnika. Szybko zauważysz, że znają nawet pory dnia, w których uzupełniasz zapasy ziarna. Dlatego musisz być systematyczny, ptaki będą liczyły na Twoje regularne wsparcie. Jeśli zmienisz zdanie i odetniesz je od źródła pożywienia nagle – wyrządzisz im więcej szkód niż pożytku.
Bardzo ważną sprawą jest rodzaj i jakość pokarmów. Niestety, nadal zdarza się, że ludzie karmią ptaki odpadkami: spleśniałym chlebem, resztkami jedzenia, przeterminowanymi produktami… Głodne zwierzęta zjedzą to, co od nas dostaną, ale efekty takiej wątpliwej pomocy są tragiczne. Mimo miłej dla ucha nazwy – anielskie skrzydło, to poważna choroba ptactwa wodnego – objawia się deformacją ostatniego stawu w skrzydle, w wyniku czego lotki, zamiast układać się wzdłuż ciała, zaczynają wystawać prostopadle na zewnątrz. Jedną z typowych przyczyn jest dokarmianie dzikich ptaków właśnie chlebem (szczególnie pieczywem białym).
3. Nie zapomnij o wodzie
Woda jest potrzebna zwierzętom cały rok, nie tylko podczas upałów. Szczególnie w miastach, to towar deficytowy i szybko znika. Dlatego postaw obok miejsca, gdzie karmisz swoich gości naczynie, z którego mogą będą mogli pić. Wystarczy miska, duży spodek bądź podstawka na kwiaty napełniona świeżą wodą. Zimą można im nalewać ciepłą (nie gorącą) wodę, żeby dłużej pozostała niezamarznięta.
4. Ład i porządek w karmniku
Jeżeli wiesz, że nie będzie Ci się chciało dbać o czystość, nie będziesz regularnie sprzątać pod karmnikiem i nie zatroszczysz się o czystość pokarmu w nim – to lepiej nie dokarmiaj ptaków w ogóle. Zepsute resztki jedzenia, to siedlisko bakterii i pasożytów, które mogą powodować śmierć ptaków. Pamiętaj, że sam karmnik musi być bezpiecznie umiejscowiony, co najmniej 1,2 m nad ziemią.
5. Zapobiegaj, zamiast leczyć, czyli naturalne ptasie stołówki
Ludzie zabierają ptakom coraz więcej przestrzeni. Tam, gdzie kiedyś rosły drzewa, które zapewniały ptakom schronienie i dostarczały pożywienia, dzisiaj są blokowiska, centra handlowe itp. Dlatego warto pomyśleć o działaniach długofalowych – i zatroszczyć się o naturalne ptasie stołówki. Jeśli masz ogród, możesz posadzić krzewy owocowe, na których przez jesień i zimę utrzymują się owoce stanowiące dla ptaków pokarm, takie jak np. bez koralowy, jarząb pospolity, dereń, dzika róża, bez czarny, kalina koralowa, głóg czy tarnina. A jeśli mieszkasz w mieście, popieraj projekty budżetu obywatelskiego, które mają na celu ochronę ptasich siedlisk.