Piątek, 30 października był pierwszym dniem w dotychczasowej blisko czteroletniej historii Wojsk Obrony Terytorialnej, kiedy wszyscy żołnierze formacji otrzymali wezwania do natychmiastowego stawiennictwa w swoich jednostkach. Powodem wezwania była potrzeba uzupełnienia wybranych kompetencji przez cały stan osobowy oraz dokonanie synchronizacji działań we wszystkich liniach wysiłku operacji Trwała Odporność do końca 2020 roku.
Przekroczenie progu 20 tys. zachorowań dziennie było w planach resortu obrony narodowej, punktem, który formalnie uruchamia dodatkowe zaangażowanie Sił Zbrojnych do wsparcia działań przeciwepidemicznych. Już w czwartek po południu rozpoczęło się alarmowanie żołnierzy.
Do godzin popołudniowych 1 listopada żołnierze WOT odbywają szkolenia w jednostkach wojskowych, które są ukierunkowane na nabycie kompetencji, które zostaną wykorzystane w działaniach przeciwkryzysowych. Są to szkolenia medyczne, , przeciwepidemiologiczne, ale też topografii wojskowej na potrzeby zwiększonego zaangażowania w monitoring kwarantanny. Przeglądowi i uzupełnieniu jest też poddawane całe wyposażenie medyczne, w tym to wydane na żołnierzy OT.
Oprócz samych szkoleń dowódcy wszystkich szczebli dzisiaj i jutro opracują plany służb i powołań swoich żołnierzy do końca roku. Celem jest ich zdekonfliktowanie z osobistymi i zawodowymi zobowiązaniami żołnierzy w długookresowej perspektywie czasu.
Wspólne zajęcia z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej czy też szkolenia na potrzeby wsparcia osób znajdujących się w kwarantannie – tak żołnierze 42blp przygotowują się do walki z kolejną falą COVID-19.
W 42 Batalionie Lekkiej Piechoty w Morągu żołnierze przygotowują się do walki z kolejną falą COVID-19 poprzez wspólne zajęcia z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej czy też szkolenia na potrzeby wsparcia osób znajdujących się w kwarantannie. W trakcie trzech dni odbywały się szkolenia z dekontaminacji, używania podręcznych środków gaśniczych, sprzętu inżynieryjnego, wsparcia osób starszych. Uczestniczą w nich żołnierze wojsk obrony terytorialnej, którzy w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną, będą wspierać szpitale, samorządy, kombatantów i seniorów.
Ciekawe szkolenia realizowane wspólnie z funkcjonariuszami straży pożarnej odbywają się po raz kolejny. Warto dodać, że w szeregach terytorialsów są także druhowie Ochotniczych Straży Pożarnej i ratownicy z PCK, którzy przekazują swoją wiedzę swoim kolegom i koleżankom. W wsparcie szpitali, wsparcie przyszpitalnych punktów wymazowych i SANEPID zaangażowanych jest wielu żołnierzy 42blp.