Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

Ludzie

Na ”Długiej przerwie” nie zapalisz! – problem palenia przed szkołami

Trwa od 5 do 15 minut i jest świętym prawem ucznia. Przerwa, bo o niej mowa, jest też problemem w naszym mieście. Straż miejska rozpoczyna akcję pod nazwą “Długa przerwa”. To działania, podczas których patrole kontrolują tak zwane miejsca spędzania czasu przez uczniów ostródzkich szkół ponadpodstawowych. Od Bażyniaka, przez Ekonomik, Staszica, a na Rolniku kończąc, nastolatki mają coś na sumieniu.

Palarnie – miejsca spotkań

To wspomniane “coś” to gromadzenie się w tak zwanych “palarniach”. Dużego zdziwienia w tym temacie nie ma. Dla niektórych pierwszy kontakt z papierosem był właśnie w szkole. Toalety, miejsca za rogiem czy ławeczki, niezależnie od pokolenia, do którego należycie, są miejscem spotkań na przerwach. Do czasu, kiedy nie utrudnia to życia innym.

Interwencje straży miejskiej

Straż miejska w Ostródzie odbiera od kilku do kilkunastu zgłoszeń tygodniowo o zaśmiecaniu niedopałkami i puszkami okolic szkół. Aluminiowe opakowania są nie tylko po energetykach, ale też i po alkoholu. Komendant straży miejskiej w Ostródzie przyznaje, że problem jest duży, stąd specjalna akcja pod nazwą “Długa przerwa”.

To trochę jak walka z wiatrakami. Pomimo tego, że łączymy siły ze starostwem powiatowym i dyrektorami szkół ciężko temu przeciwdziałać. Mieszkańcy skarżą się na uciążliwość i bałagan. Interwencje do nastolatków spożywających alkohol były na ulicy Przechodniej. Jeśli są pełnoletni to wypisujemy mandat. Nieletni są przekazani do dyrektora szkoły, do której uczęszczają. Podczas akcji patrolujemy nie tylko ulicę Przechodnią, ale też i okolice galerii Mazurskiej czy ulice Czarnieckiego.

Opinie dyrektorów

Dyrektorzy oficjalnie nie chcą komentować tej sprawy. Nasz reporter rozmawiał z dwójką z nich. Przepisy oświatowe nie dopuszczają organizacji miejsca do palenia papierosów. Nawet nauczyciele nie mogą używać tytoniu zarówno w budynku, jak i na terenie szkoły. Problem jest spory, bo dochodzi już do takich kuriozalnych sytuacji, że pracownicy szkół sprzątają chodniki z niedopałków. Rozwiązaniem całej sytuacji są chyba zajęcia z kultury osobistej. Jeśli nastolatek (18+) chce sobie zapalić na przerwie, to jego wybór. Ważne, żeby posprzątał po sobie przed dzwonkiem na kolejną lekcję.

Nade wszystko zachęcamy jednak do tego, aby nie palić!