Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

Kultura

NIEZWYKŁE JEZIORO POŚRODKU LASU NA WZGÓRZACH DYLEWSKICH (Z FRANCUZAMI W TLE)

Niedaleko Dylewskiej Góry, pośrodku lasu, znajdziemy urokliwe jeziorko zwane francuskim. Wchodzi ono w skład Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich i znajduje się na terenie Gminy Ostróda.

Jest to najwyżej położone jezioro w północno-wschodniej Polsce. Jego powierzchnia to 2,93 ha.

Na jego terenie w 1963 roku utworzono florystyczny rezerwat Przyrody „Jezioro Francuskie”, by chronić wierzbę borówkolistną – relikt epoki polodowcowej. Sam rezerwat zajmuje powierzchnię blisko 15 hektarów, na której chronione są także inne cenne elementy przyrody. Ponad 11 ha rezerwatu porośnięty jest onad 100-letnimi lasami bukowymi. 

Ciekawa jest etymologia nazwy jeziora. Jak podaje Tadeusz Peter w książce „Z dziejów powiatu ostródzkiego”, przebywający w Pietrzwałdzie żołnierze armii napoleońskiej dokonali gwałtu na mieszkankach, za co kilkunastu z nich zostało utopionych przez miejscową ludność w wodach jeziora. Wieś została spacyfikowana przez oddziały wojsk napoleońskich i zrównana z ziemią, a chłopów zamieszanych w samosąd stracono. Odtąd na jezioro mówiono francuskie.

Do Jeziora Francuskiego dojdziemy ścieżką przyrodniczą „Wzgórza Dylewskie”, która przebiega przez najciekawsze fragmenty lasu będącego pod opieką Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Cała trasa liczy niecałe 2 km długości. 

Gdy będziecie w pobliżu Góry Dylewskiej, warto zrobić sobie krótki spacerek do jeziora, która prezentuje się naprawdę pięknie. Zresztą zobaczcie sami na naszych zdjęciach.