Kultura

NOC PERSEIDÓW NA WARMII I MAZURACH

Jak co roku sierpniowe niebo rozbłyśnie blaskiem „spadających gwiazd” z roju Perseidów. Najlepiej oglądać je z dala od blasku świateł miast i wielkich aglomeracji.

Dlatego od kilku lat dla osób pragnących podziwiać nocne rozgwieżdżone niebo niezanieczyszczone światłem miejskim, Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach w Gminie Rybno w powiecie Działdowskim w województwie warmińsko-mazurskim zapewnia możliwość obserwacji tego niezwykłego spektaklu.

Perseidy to rój meteorów, którego droga wokół Słońca każdego roku w lipcu i sierpniu przecina się z orbitą Ziemi. Maksimum roju astronomowie przewidują na noc z 12 na 13 sierpnia. Średnio na godzinę można będzie wówczas zobaczyć niemal sto „spadających gwiazd”. Nazwa Perseidy pochodzi od gwiazdozbioru Perseusza, z którego meteory zdają się „wylatywać”. Wydarzenie odbywa się na Szlaku Kopernikowskim

Noce spadających gwiazd można wykorzystać jako idealną okazję na miłe spędzenie letnich wieczorów. Już od kilku lat na Warmii i Mazurach w związku z tym niezwykłym astronomicznym zjawiskiem organizowana jest Noc Perseidów.

Tegoroczna edycja Nocy Perseidów na Szlaku Kopernikowskim rozpoczyna się 10 sierpnia i tego dnia odbędzie się w Parku Astronomicznym we Fromborku oraz w Parku Centralnym w Olsztynie. W ramach Warmińskiej Nocy Perseidów w Parku Centralnym w Olsztynie zapraszamy na stoisko Urzędu Marszałkowskiego, na którym promowany będzie Szlak Kopernikowski wraz z Tokenem okolicznościowym COPERNICOIN, gdzie dowiecie się jakie atrakcje są na Szlaku Kopernikowskim i w jaki sposób można zdobyć CoperniCoiny, które można wymieniać na nagrody.

11 sierpnia zapraszamy do Amfiteatru przy LDK w Lidzbarku Warmińskim, który zaprasza na koncert „Qlhead Techno Symphony”. Kolejnego dnia (12 sierpnia) obowiązkowym miejscem na Szlaku kopernikowskim do obserwacji nieba staje się Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach.

Program Nocy Perseidów w Obserwatorium w Truszczynach 12 sierpnia 2019 r.

15.00 – oficjalne rozpoczęcie
15.10 – film dokumentalny „Tajemnice De Revolutionibus”
16.10 – film dokumentalny Wyprawa na Zaćmienie Słońca, wykład Roberta Szaj o wyprawie na zaćmienie Słońca Chile 2019
17.00 – Magdalena Pilska – Piotrowska , „ Perseidy”
18.00 – prof. dr hab. Maciej Mikołajewski, UMK, „Astronarium”
19.30 – starty rakiet
15.00 – 19.00 warsztaty rakietowe
15.00-19.00 – prezentacja łazików marsjańskich
15.00-24.00 –seanse w planetarium
16.00-19.00-obserwacje Słońca
21.00 – 24.00 – obserwacje meteorów z roju Perseidów