Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

Samorząd

Nowa era transportu zbiorowego w powiecie ostródzkim: Sukces pierwszego miesiąca i plany na przyszłość

To pozytywne dane, które mogą mieć wpływ na przyszłość transportu zbiorowego w regionie. 2 września na drogi powiatu ostródzkiego wyjechały autobusy sfinansowane przez lokalne samorządy, ale też rządową dotację. Od paru lat zabiegali o to radni powiatowi, którzy teraz mogą śmiało powiedzieć, że zadanie zostało wykonane. To jednak za mało, bo z kursów korzysta tylu pasażerów, że są plany rozwoju siatki połączeń.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia

Publiczny Transport Zbiorowy Powiatu Ostródzkiego na początek był skrojony na miarę budżetu samorządów i dotacji. Autobusy kursują na 3 liniach:

  • Ostróda – Miłakowo przez Łuktę i Morąg,
  • Ostróda – Morąg przez Miłomłyn i Małdyty,
  • Ostróda – Morąg przez Ruś.

Pieniądze na powyższe kursy wyłożył Powiat Ostródzki, Urząd Wojewódzki (dotacja rządowa z Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych), a także 4 gminy: Morąg, Miłomłyn, Łukta i Małdyty. Operatorem jest PTO Lipnicki Sp. z o.o. Niewykluczone jest uruchomienie nowych połączeń, ale o tym za chwilę.

Wyniki są bardziej niż zadowalające

Przewoźnik, który realizuje połączenia autobusowe udostępnił dane za premierowy miesiąc funkcjonowania transportu zbiorowego w powiecie ostródzkim. Dane są optymistyczne,

W naszej ocenie wrzesień okazał się dobrym prognostykiem. Musimy przyznać, że jesteśmy mile zaskoczeni frekwencją. We wrześniu z usług wszystkich linii skorzystało 5146 pasażerów. Z tego biletów jednorazowych było 2418 a miesięcznych 62. Mieliśmy też jednego rodzynka. Bilet normalny miesięczny kupiła jedna osoba. Największe zainteresowanie widzimy po uczniach dojeżdżających do szkół w naszym powiecie. Mówi Marlena Rozkosz z Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Ostródzie.

Pierwszy miesiąc wymusił też zmiany, o które prosili pasażerowie. Teraz przedłużymy bilet miesięczny bezpośrednio u kierowcy. Pierwszy bilet miesięczny musimy jednak nadal kupić w kasach przewoźnika w Morągu i Ostródzie. Dokonano też zmiany w korekcie kursowania niektórych połączeń.

  • na linii Ostróda – Morąg przez Ruś – zmodyfikowano rozkład jazdy tak, aby młodzież dojeżdżająca do szkół średnich w Morągu miała możliwość przyjazdu do miasta przed rozpoczęciem zajęć. Przesunięty został pierwszy kurs z Ostródy z godz. 7:20 na godz. 7:10 (analogicznie zmianie uległa godzina odjazdu pierwszego kursu z Morąga do Ostródy z godz. 6:45 na godz. 6:35. Dzięki temu młodzież dojeżdża na ostatni przystanek do Morąga o godz. 7:50;
  • na linii komunikacyjnej Ostróda – Morąg przez Małdyty zmodyfikowano godziny odjazdów z niektórych przystanków. Zmiany wynikają z rzeczywistego czasu dotarcia do poszczególnych miejscowości. Zmianie w kursowaniu na tej linii uległ tylko jeden kurs. Autobus do Morąga wyjeżdża z przystanku początkowego przy ulicy 11 Listopada w Ostródzie o godzinie 13:05 a nie jak dotychczas o 13:10.

Morąg zyskał okno na świat

Po pierwszym miesiącu widać też jeszcze jeden trend. Morąg był odcięty nie tylko do stolicy powiatu, ale też innych miejscowości. Z nieco ponad pięciu tysięcy pasażerów większość stanowią Ci, którzy podróżują na linii Ostróda-Morąg przez Małdyty. Dodaje Marlena Rozkosz.

Największym powodzeniem cieszy się linia Ostróda-Morąg przez Małdyty. Tutaj mamy duże obłożenie jeśli chodzi o bilety miesięczne ulgowe. Na tej linii zostało sprzedanych takich biletów 57, gdzie na dwóch pozostałych liniach sprzedały się tylko 4. Myślę, że jest to spowodowane dojazdami uczniów do szkoły w Dobrocinie.

Plany są ambitne

Władze powiatu mają plany co do rozwoju siatki połączeń transportu zbiorowego. 17 września w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie z wójtami i burmistrzami gmin z regionu. Samorządowcy potwierdzili chęć kontynuowania tego projektu w 2025 roku. Niewykluczone, że zostaną też stworzone nowe linie. To jednak zależy nie tylko od Zarządu Powiatu czy poszczególnych wójtów i burmistrzów, ale przede wszystkim od rządowej dotacji. Na razie nie ogłoszono naboru wniosków w ramach Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Spotkanie w sprawie rozwoju powiatowego transportu zbiorowego. Źródło: Powiat Ostródzki