Inwestycje/Biznes

NOWE FAKTY DOT. WCZORAJSZEGO POŻARU ŁODZI I DZISIEJSZEGO WYCIEKU PALIWA

Policjanci wyjaśniają przyczyny oraz okoliczności pożaru łodzi, do którego doszło na jeziorze Drwęckim w Ostródzie. Jak sprawdziliśmy, kolonie żeglarskie, w których brały udział uczestniczące we wczorajszym wypadku dzieci, nie zostały zgłoszone do oficjalnej bazy organizatorów wypoczynku.

Reklama

Przypomnijmy, że wczoraj doszło do dramatycznych wydarzeń w pobliżu przystani morlińskiej na jeziorze Drwęckim, gdzie najpierw zapaliła się jedna, a od niej druga łódź.

Na jednej z łodzi przebywał jedenaścioro dzieci i dwoje opiekunów z kolonii żeglarskiej w Piławkach. Trójka dzieci i jedna opiekunka odniosło obrażenia – poparzenia, złamania i zwichnięcia.

Dwójka dzieci opuściła już Szpital Dziecięcy w Olsztynie

Od wczoraj w ośrodku trwa kontrola Wojewódzkiego Kuratora Oświaty w Olsztynie. Kontrola ma wyjaśnić czy nie doszło do złamania przepisów, zaniedbań ze strony organizatora czy opiekunów.

Już z wstępnych – nieoficjalnych informacji – wynika, że organizator wypoczynku nie zgłosił kolonii do oficjalnej ministerialnej bazy organizatorów wypoczynku, a  powinna tam się znaleźć. Jak możemy przeczytać na rządowej stronie gov.pl, jeżeli kolonie są zgłoszone “możesz mieć pewność, że dostał zgodę na prowadzenie kolonii albo obozu i wypoczynek ten jest nadzorowany przez kuratora oświaty, służby sanitarne i straż pożarną”.

Jeżeli informacja o braku zgłoszenia wypoczynku się potwierdzi, oznacza to, że wypoczynek odbywał się poza kontrolą odpowiedzialnych za bezpiecześstwo służb.

Rzeczywiście na ministerialnej stronie takowego zgłoszenia nie znaleźliśmy.

Na stronie internetowej organizatora kolonii możemy przeczytać:

Kolonie Żeglarskie to propozycja dla młodszych pasjonatów żeglarstwa kierowana do uczestników w wieku 9 – 12 lat. Podczas pobytu w ośrodku Zajazd Przystanek Piławki, dzieci poznają sporty wodne takie jak:  

Żeglarstwo: podczas kolonii dzieci uczą się obsługi jachtu śródlądowego oraz zdobywają podstawowe umiejętności praktyczne i teoretyczne w prowadzeniu żaglówki na żaglach i na silniku.

Sporty motorowodne: rejsy motorówką, holowanie na pontonie z oparciem na plecy

Kajaki: wycieczki krajoznawcze.

Swoje śledztwo w sprawie zdarzenia prowadzi również policja. W jego trakcie ustalane będą przyczyny wybuchu silnika i powstania pożaru.

O wczorajszym wydarzeniu i dzisiejszej akcji neutralizacji plamy paliwa na Jeziorze Drwęckim obszernie opowiedział w materiale filmowym oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie st. kpt. Grzegorz Różański.

Zapraszamy poniżej do obejrzenia materiału filmowego: