Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

Ludzie

NOWY PROGRAM MIASTA – „ZŁOTA RĄCZKA” DLA OSTRÓDZKIEGO SENIORA

Burmistrz Ostródy Zbigniew Michalak ma pomysł jak w prosty sposób, polepszyć życie lokalnych Seniorów. Chce wprowadzić program pod roboczą nazwą „Złota Rączka”.

Dzwoniąc pod specjalny numer, każdy senior będzie mógł zgłosić domową usterkę, a fachowiec przyjdzie i to naprawi. Mało tego. Ma naprawić za darmo. Szczegółowy regulamin poznamy wkrótce.

Złota Rączka to na razie projekt ostródzkiego burmistrza. Projekt, który jednak będzie chciał wdrożyć w życie. Obiecał to między innymi Studentom ostródzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

– Chcemy, naszym seniorom choć trochę ulżyć w ich i tak trudnym życiu – mówi Zbigniew Michalak, burmistrz Ostródy. – Mamy sygnały, że jest mnóstwo osób samotnych, które nie mają do kogo się zgłosić gdy coś im się popsuło w domu. Nasz program to alternatywa dla ich kłopotów. Po rozmowach z seniorami Ostródy wiem, że taka pomoc jest bardzo potrzebna.

Pomoc potrzebna jest. Mówią o tym sami Seniorzy, którzy nie kryją zadowolenia z propozycji burmistrza.

– Ja mam już prawie 70 lat, mieszkam sama, sąsiedzi są młodzi i większość czasu spędzają w pracy – mówi Pani Halina z ulicy Grunwaldzkiej. – Nie stać mnie na jakichś fachowców, którzy za usługę wezmą kilkaset złotych. Gdyby była możliwość, o której Pan mówi, to na pewno skorzystam. Oczywiście nie za każdym razem, tylko w nagłych wypadkach.

– Każda pomoc jest dobra, zwłaszcza gdy ma się tyle lat co ja – dopowiada jej koleżanka Pani Anna. – Jak kran zacznie cieknąć, czy jakąś szafkę uszkodzę, to trzeba wzywać majstra, który mimo tego jaki mamy wiek to weźmie dużo pieniędzy. Dzieci mam za granicą, nikogo tu więcej. Czasami pomaga mi mój przyjaciel ale jest starszy ode mnie o 5 lat.

Podobnego zdania jest też prezes ostródzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Elżbieta Dziergacz.

– Pomysł bardzo dobry tyko trzeba to przedyskutować, trzeba określić na przykład sytuacje, w których Seniorzy mogą dzwonić – mówi prezes UTW Pani Dziergacz. – Sama idea jest jednak bardzo pozytywnie odbierana przez naszych studentów. Jeszcze raz powtórzę, to bardzo dobry pomysł.

Z usług „Złotej Rączki” będzie mógł skorzystać każdy Senior mieszkający w Ostródzie, który skończył 65 lat. Projekt zakłada, że w kontakcie pomiędzy zgłaszającym a wykonawcą usługi, będzie pośredniczył urzędnik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Za wszystko ma płacić samorząd miasta. Podkreślamy jednak, że to tylko projekt. Na jego realizację musi się zgodzić jeszcze Rada Miasta. Propozycja burmistrza Zbigniewa Michalaka zostanie im przedstawiona już wkrótce.

Więcej na temat „Złotej Rączki” przeczytacie w najnowszym numerze Naszego Głosu, już w piątek 20 grudnia.

migi