Mieszkając na Mazurach możemy jednoznacznie powiedzieć, że jeziora to nasz skarb. To nie tylko miejsca do żeglowania czy wypoczynku na plażach. To też bogate tereny pod względem ichtiologicznym. Ryby, bo o nich mowa to nadal cenny towar. Niestety kłusownictwo na lokalnych akwenach to nadal częste zjawisko. Teraz złodziejom będzie trudniej w tym procederze. Straż Rybacka zyskała nowy sprzęt do łapania kłusowników.
Z wody, lądu i powietrza
Nad jeziorem Skanda w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa, podczas której Państwowa Straż Rybacka w Olsztynie otrzymała nowy sprzęt. Zakupy były możliwe w ramach programu „Doposażenie Państwowej Straży Rybackiej w Olsztynie w celu zwiększenia efektywności kontroli przestrzegania przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym”. Zadanie sfinansowane zostało ze środków rządowych i unijnych a sprzęt przekazał wojewoda Warmińsko-Mazurski Radosław Król. Teraz patrole będą mogły być prowadzone z lądu, wody i powietrza. Po praz pierwszy na wyposażeniu Straż Rybacka będzie mieć drony.
Kosztowny, ale potrzebny sprzęt
Nowy sprzęt dla Państwowej Straży rybackiej kosztował pół miliona złotych. 150 tysięcy pochodziło z budżetu Państwa a pozostała kwota z pieniądze unijne. Za te pieniądze udało się kupić 6 dronów, które zostały wyposażone w:
- Gimbal 3-osiowy;
- Kamerę szerokokątną;
- Kamerę z teleobiektywem;
- Kamerę termowizyjną;
- Aparaturę sterującą;
- Karty pamięci 256GB (2 sztuki).

Drony zostały przekazane do posterunków w Nowym Mieście Lubawskim, Ostródzie, Olsztynie, Mrągowie, Giżycku i Rucianem-Nidzie. Do tego kupiono też 3 zestawy do kontroli na dużych jeziorach. Każdy z takich zestawów składa się z:
- Aluminiowej łodzi motorowej (460-520 cm)
- Silnika zaburtowego (min. 60 KM)
- Przyczepy podłodziowej
- Na zestaw 2 i 3 składają się:
- Aluminiowe łodzie motorowe (420-460 cm)
- Silniki zaburtowe (min. 40 KM)
- Przyczepy podłodziowe
Łodzie trafią do Olsztyna, Rucianego-Nidy i Ełku. Program został zrealizowany z Funduszy Europejskich dla Rybactwa na lata 2021-2027. To oznacza, że kłusownicy będą teraz pod obserwacją również z powietrza.
