Od jutra (01.02) rusza przyjmowanie wniosków o świadczenie rodzinne 800+. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie przyjmować wnioski na okres świadczeniowy, który będzie trwał od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2026 r. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną a wypłata odbywa się bezgotówkowo – przelewem na rachunek bankowy.
Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł przyznawane jest na każde dziecko w wieku do ukończenia 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od 1 lutego można składać wnioski na nowy okres świadczeniowy, który potrwa od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2026 r. W przypadku dzieci nowonarodzonych jeśli złożymy wniosek o świadczenie wychowawcze w ciągu 3 miesięcy od dnia narodzin, to świadczenie otrzymamy od dnia urodzenia dziecka.
Jak informuje Wojciech Dyląg z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:
W 2024 roku do ZUS-u w województwie warmińsko-mazurskim wpłynęło ponad 176 tys. wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego. Liczba dzieci, na które złożono wnioski to niespełna 270 tys., a łączna kwota wypłat przekroczyła 2,2 mld zł.
Ważne terminy!
Złożenie wniosku do 30 kwietnia danego roku oznacza przyznanie oraz wypłatę przyznanego świadczenia (za czerwiec) najpóźniej do 30 czerwca tego roku. W przypadku wniosków złożonych w okresie 1 maja – 31 maja danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za czerwiec i lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku. W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek w okresie 1 czerwca – 30 czerwca danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec, lipiec i sierpień, nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku.
Ważne: Jeśli osoba złoży wniosek w późniejszym terminie, tj. po 30 czerwca, to prawo do świadczenia wychowawczego zostanie jej ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. W związku z tym tylko złożenie wniosku do końca czerwca gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone za cały okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku.
Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych