Wracamy do tematu Powiatowego Transportu Autobusowego. Na początku miesiąca informowaliśmy, że projekt, który realizuje Starostwo Powiatowe w Ostródzie może być zamknięty. ARTYKUŁ Wówczas wojewodzie zbrakło środków finansowych dla samorządów. Zagrożone były otwarte we wrześniu 3 linie autobusowe, a także nie było pieniędzy na stworzenie dwóch nowych. Jak udało nam się ustalić. Interwencja wojewody Radosława Króla o dodatkowe środki na realizację projetów przyniosła skutek. Autobusy nadal będą kursować po powiecie ostródzkim a od 3 lutego startują dwie dodatkowe linie: Samborowo – Bednarki przez Ostródę i Kraplewo, a także Zwierzewo – Ostrowin przez Ostródę.
Samorządy z listy rezerwowej mają finansowanie
Powiat ostródzki znalazł się na tak zwanej liście rezerwowej. Czekało tam 6 z 11 powiatów z naszego województwa, które złożyły wnioski w programie Rozwoju Przewozów Autobusowych. Wówczas zabrało 13 milionów 200 tysięcy złotych w skali regionu. Po interwencji Radosława Króla wojewody Warmińsko-Mazurskiego rząd wygospodarował dodatkowe pieniądze. W przypadku powiatu ostródzkiego chodzi o 1 061 049,60 złotych dotacji. Funkcjonowanie pięciu linii Powiatowego Transportu Autobusowego wyliczono na 1 683 532,03 złote. Różnicę, czyli 622 482,43 pokryją gminy z powiatu ostródzkiego, które zdecydowały się na uruchomienie transportu zbiorowego. Z informacji, które uzyskaliśmy wiemy, że Starostwo Powiatowe otrzymało pozytywną decyzję o przyznanych środkach.
Słowo honoru dotrzymane
W ostatnim artykule użyliśmy cytatu, że Powiatowy Transport Autobusowy działa na przysłowiowe słowo honoru. To zostało dotrzymane. Starostwo Powiatowe ma już odpowiednie dotacje na utrzymanie 3 dotychczasowych linii, a także uruchomienie dwóch nowych. Od 3 lutego autobusy pojadą na dwóch liniach Samborowo – Bednarki przez Ostródę i Kraplewo, a także Zwierzewo – Ostrowin przez Ostródę.
W czwartek (30.01) ma odbyć się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Ostródzkiego, która ma uporządkować sprawy finansowe w budżecie. Wydaje się, że to tylko formalność, ale głosowanie to zawsze proces demokratyczny dlatego nie przesądzamy o wyniku. Jeśli decyzja Rady będzie pozytywna wówczas urzędnicy będą mogli podpisać umowę z operatorem na kursowanie dwóch nowych linii. Po tym zostanie udostępniony pełen rozkład jazdy.
To walka z wykluczeniem komunikacyjnym
Sprawdziliśmy jak wygląda podsumowanie działalność 3 dotychczasowych linii w ramach Powiatowego Transportu Autobusowego. We wrześniu uruchomiono trzy trasy. Z danych, które otrzymaliśmy wiemy, że przez 4 miesiące sprzedano 10360 biletów. Tak prezentuje się to w ujęciu miesięcznym:
- wrzesień: 2480 biletów,
- październik: 3003 bilety,
- listopad: 2483 bilety,
- grudzień: 2394 bilety.
Te dane pokazują, że mamy do czynienia ze stabilizacją jeśli chodzi o funkcjonowanie przewozów. Najpopularniejszą trasą jest Ostróda – Morąg przez Miłomłyn, Małdyty. Przez 4 miesiące na tej trasie sprzedano
4625 biletów co daje 44.64 procenta. Operator przewozów, którym jest PTO LIPNICKI udostępnił też dane sprzedaży poszczególnych rodzajów biletów:
- 9452 bilety jednorazowych normalnych,
- 642 bilety jednorazowych ulgowych,
- 5 biletów miesięcznych zwykłych,
- 261 biletów miesięcznych ulgowych.
Do tematu dwóch nowych linii autobusowych wrócimy jeszcze w tym tygodniu po uzyskaniu pełnego rozkładu jazdy w ramach Powiatowego Transportu Autobusowego.