Offline challenge. To nazwa akcji, którą proponuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostródzie. Cel jest prosty. Włączyć tryb samolotowy w telefonie na 48 godzin. To nie tylko zabawa a sprawdzenie, czy jesteśmy uzależnieni od ekranu i mediów społecznościowych.
Offline challenge w Ostródzie – na czym polega?
Większość z nas sięga po telefon kilkadziesiąt razy w ciągu doby, nawet w nocy. Często nie zauważamy nawet, że to robimy. Telefon mamy na wyciągnięcie ręki, towarzyszy nam w podróży, przy posiłkach, podczas spotkań ze znajomymi, a nawet… w toalecie. Czy ktoś jest nam bliższy niż nasz smartfon? Wiesz, co jest najcenniejszą rzeczą, którą posiadasz? Nie, to wcale nie są pieniądze. To czas i uwaga, Twoja umiejętność skupienia. Bez nich niczego nie dokonasz. Pieniądze chcemy mieć, oszczędzać, przeznaczamy je na coś, czego potrzebujemy albo co sprawi nam przyjemność.. Dlaczego nie myślimy podobnie o naszym czasie? Przecież nie jest nieograniczony. Ile godzin dziennie scrollujesz newsfeedy w ulubionych apkach? Ile lajków zostawiasz każdego dnia znajomym lub influencerom? Jak często wpadasz w ciąg automatycznego odtwarzania filmów na YouTube? A jak często poświęcasz swoją uwagę nowym, ciekawym i rozwijającym rzeczom, które dzieją się offline? – Tak o akcji piszą organizatorzy.

Offline challenge to jedno z wydarzeń podczas Warmińsko-Mazurksich Dni Rodziny. Proponujemy, żeby podjąć próbę wylogowania się z sieci na 48 godzin. Ograniczamy używanie telefony komórkowego jedynie do połączeń głosowych. W tym czasie obserwujemy siebie. Czy odczuwamy dyskomfort, czy potrafimy sobie z tym poradzić? Jeśli nie to mogą być pierwsze oznaki uzależnienia ekranowego. Musimy jakoś ten czas wypełnić. Wówczas zobaczymy, że dopamina, którą zyskujemy patrząc w ekran może być zaspokojona wyjściem do kina, spotkaniem ze znajomymi. Przed podjęciem wyzwania poinformujmy najbliższych, znajomych, że nie będzie nas w sieci, ale spotkają nas w realu. W tym czasie możemy robić zdjęcia z zajęć bez ekranów. Po wszystkim możemy to wrzucić do internetu z #offlinechallenge. – Mówi Adam Just z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostródzie.
W Ostródzie pojawia się coraz więcej przypadków uzależnienia od ekranów. Do punktu dla dzieci i młodzieży, zlokalizowanym w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej zgłasza się coraz więcej osób z problem uzależnień ekranowych. Jest niewiele specjalistów, którzy leczą takie problemy. Przychodzą rodzice, którzy są zaniepokojeni zachowaniem swoich dzieci. Szkoły również zgłaszają wzrost niepokojących zachowań nie tylko podczas lekcji, ale również przerw. Podejmiecie 48-godzinne wzywanie bez mediów społecznościowych?



Po więcej najnowszych informacji z Ostródy i powiatu zapraszamy Was na portal Nasz Głos Ostróda.
- Rafał Trzaskowski wygrywa I turę – bedzie dogrywka! Jak głosowali mieszkańcy powiatu ostródzkiego?
- 🏓 Julia Szarmach Wicemistrzynią Polski Młodziczek! Sukces młodej zawodniczki Energii Morliny Ostróda
- Ostródzki Turniej Darta – lotki trafiły w cel. [ZDJĘCIA]
- Noc muzeów – Ostróda 2025. Duże zainteresowanie darmowym zwiedzaniem
- Powiat ostródzki: Wybory prezydenckie 2025. Trwa głosowanie!
- Judocy zawalczyli w Czechach. 2 medale jadą do Ostródy!
- Auto w ogniu na S5. Interweniowali strażacy! [ZDJĘCIA I WIDEO]
- Animalsi interweniowali u Pani Janiny. Spór wyjaśni policja, prokurator i sąd!
- Ostróda: Kolejny pożar auta! Tym razem paliło się BMW na Stępowskiego
- Łukta: Dariusz Struk odwołany ze stanowiska prezesa ZGK
- Zostań asystentem… prokuratora? Nowe oferty pracy w Ostródzie i Morągu
- Kampania prezydencka w Ostródzie. Podsumowanie