Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

Ludzie

Ostróda: Harcerstwo po zmianach. Jaki los czeka budynek przy ulicy Sienkiewicza?

Ważne, ale potrzebne zmiany zaszły w ostatnim czasie w ostródzkim harcerstwie. W naszym mieście nie ma już hufca ZHP. W zamian działa Związek Drużyn w Ostródzie. Różnica na pierwszy rzut oka wydaje się duża. Straciliśmy hufiec, który jest jednostką organizacyjną obejmującą obszar powiatu. Zyskaliśmy coś mniejszego i terytorialnie nasi harcerze podlegają teraz pod Hufiec ZHP w Elblągu. To z młodych ludzi, którzy działają w naszym mieście zdjęło odpowiedzialność administracyjną i finansową. Zyskali większą swobodę i czas, który mogą poświęcić dzieciom chcącym wstąpić do drużyn harcerskich.

Nadzieja na przyszłość

W ostatnich latach harcerstwo w Ostródzie było w trudnej sytuacji finansowej. Młodych ludzi, którzy kontynuowali dzieło gen. Roberta Baden-Powella przytłoczyło utrzymanie budynku przy ulicy Sienkiewicza. Koszty energii elektrycznej czy ogrzania trzypiętrowego obiektu są kolosalne. Nie da się planować zbiórek, wyjazdów czy szkoleń kiedy z tyłu głowy macie rachunek, którego nie zapłacicie. Mówi nam Maciej Micielski, Komendant Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP.

W Ostródzie zabrakło instruktorów. Ci, którzy zostali byli przytłoczeni obowiązkami finansowymi czy administracyjnymi, zamiast zajmować się wychowaniem młodzieży. To do tego powołane jest harcerstwo. Jako Jednostka nadrzędna podjęliśmy decyzję o tym, że trzeba zdjąć z ich barków odpowiedzialność a dać im zadania pracy z drużynami. Podobną decyzję, trudną decyzję podjęliśmy kilka lat temu w Kętrzynie i Gołdapi. Tam powstały Związki Drużyn i dzisiaj można z dumą powiedzieć, że jest tam więcej harcerzy niż było kiedy działał tam hufiec.

Związek Drużyn Ostróda

Obecnie w ostródzkim harcerstwie działa ponad 100 osób. To 5 drużyn, które realizują swoje cele.

  • 1. Ostródzka Gromada Zuchowa „Dzielne Wilczki,
  • 2. Próbna Drużyna Nieprzetartego Szlaku,
  • 3. Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Ogniki” im. Karola Wojtyły,
  • 6. Ostródzka Drużyna Harcerek „Brzask” im. Szarych Szeregów,
  • 51. Turystyczna Drużyna Harcerska „Czarne Stopy” im. Pawła Edmunda Strzeleckiego.

Jeśli jesteście ciekawi co dzieje się w Związku Drużyn Ostróda to odsyłamy was tutaj LINK

Harcerze szukają nowego miejsca

Większość z Was kojarzy budynek hufca przy ulicy Sienkiewicza 28. Uspokajamy! Nadal jest on własnością harcerzy. Zarządza nim Warmińsko-Mazurska Chorągiew ZHP. Obecnie trwają rozmowy czy nadal będzie on siedzibą Związku Drużyn w Ostródzie. Utrzymanie obiektu to jedno. Budynek wymaga prac remontowych. To między innymi przystosowanie go do przepisów przeciwpożarowych. Jak udało nam się ustalić ta inwestycja może kosztować nawet pół miliona złotych. Na razie żadne decyzje nie zapały. Mówi nam Maciej Micielski, Komendant Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP.

Tworzymy dokumentację techniczną, która pozwoli nam dostosować ten budynek do przepisów przeciwpożarowych. Dochodzi do tego ogólny remont. Pierwszym planem było pozostawienie harcerzy na parterze. Górne kondygnacje planowaliśmy pod hostel. Przystosowanie jednak tego pod takie usługi przerasta nas jako stowarzyszenie. Będzie spotkanie komisji rewizyjnej i wówczas będziemy zajmować się kwestią tego budynku. Na dziś nadal znajduje się on w rękach harcerzy. Wiemy jedno, że musimy znaleźć miejsce na spotkania dla ponad 100 harcerzy w Ostródzie. Myślimy o wynajęciu jakiegoś lokalu. Takie miejsce musimy mieć.

Ostródzkim harcerzom życzymy sukcesów. Reorganizacja niech będzie dla Was prostą drogą do realizacji celów. Czuwaj!