Program Czyste Powietrze był szansą dla wielu Polaków na modernizację swoich instalacji centralnego ogrzewania lub szukania nowych źródeł ciepła. Z czasem z tego rządowego mechanizmu mogliśmy rozszerzyć zakres prac o kompleksową termomodernizację domów. Warunkiem było pozbycie się tak zwanego kopciucha. Obecnie przyjmowanie wniosków w tym programie zostało wstrzymane. Sprawdziliśmy co ostródzianom oferuje miasto. Okazuje się, że mamy własny – ostródzki program walki ze smogiem.
Urzędnicy uspokajają! Będzie piąta edycja miejskiego programu
W 2021 roku powstał Program dotacji celowej na realizację działań związanych z wymianą nieefektywnych źródeł ciepła. Tak oficjalnie nazywa się mechanizm stworzony przez urzędników. My wolimy nazwę ostródzki program walki ze smogiem. Pomysłodawcą powstania programu miejskich dotacji był ówczesny radny Waldemar Graczyk. To jemu udało się przekonać burmistrza Zbigniew Michalaka, a także pozostałych radnych, żeby wygospodarować pieniądze z budżetu Ostródy. Nowa władza nowe porządki. W tym przypadku okazuje się, że nie! Burmistrz Rafał Dąbrowski kontynuuje działania proekologiczne. W tegorocznym budżecie znalazły się pieniądze na 5. edycję ostródzkiego programu walki ze smogiem. Niebawem rozpocznie się przyjmowanie wniosków.
Ostródzianie stawiają na gaz
Zapytaliśmy urzędników o 5. edycję programu. Okazuje się, że już 15 marca rozpocznie się przyjmowanie wniosków. Mówi Beata Janowiak, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska
W budżecie Gminy Miejskiej Ostróda na rok 2025 w celu realizacji programu została zabezpieczona kwota 67 tysięcy złotych. Nabór wniosków nie został jeszcze uruchomiony, ale już można pytać o dokumenty i zakres realizacji inwestycji. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 15 marca do 30 czerwca. Wnioski o rozliczenie inwestycji będziemy przyjmować do 31 października. Zasady są zgodne z uchwałą Rady Miasta przyjętą w 2022 roku.
Dotychczas w ramach ostródzkiego programu walki ze smogiem zrealizowano 4 edycje naborowe. W sumie 73 gospodarstwa domowe pozbyły się kopciuchów. Najwięcej, bo 51 było wymian na kotły gazowe. Pozostałe źródła to pojedyncze wskazania. Do miejskiej sieci ciepłowniczej z tego programu podłączono zaledwie 3 nieruchomości.
W tym roku o inwestycje może być trudniej. Miejski program walki ze smogiem można nadal łączyć z dotacją rządową w ramach programu Czyste Powietrze. Trudnością jest to, że nadal nabór w tym rządowym programie nie został wznowiony. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma wznowić przyjmowanie wniosków w tegorocznej edycji Czystego Powietrza 31 marca.