Ostródzianka oszukana na 18 tysięcy złotych! Mieszkanka naszego miasta padła ofiarą oszustów, którzy wyłudzili jej oszczędności metodą na pracownika banku. Tym razem zadziałała historia o wystawionym duplikacie karty bankomatowej. Policja opisała tę sprawę ko przestrodze. Jeśli nasz telefon podpowiada nam, że dzwoni pracownik banku to nie zawsze tak musi być. Weryfikujmy takie telefony!
Ostródzianka oszukana na 18 tysięcy złotych – polcja apeluje o czujność!
W poniedziałek (16.06.2025) do ostródzkiej jednostki Policji zgłosiła się 69-letnia kobieta i złożyła zawiadomienie o oszustwie popełnionym na jej szkodę. Kobieta straciła 18 000 złotych po tym jak uwierzyła fałszywemu dorady banku, że jej pieniądze są zagrożone.
W godzinach przedpołudniowych do mieszkanki naszego powiatu zatelefonował mężczyzna i poinformował ją o tym, że ktoś wystąpił o wydanie duplikatu jej karty bankomatowej i może się nią posługiwać. Rzekomy doradca banku przekonał kobietę do tego, aby przekazała pieniądze ze swojego rachunku bankowego na inny rachunek i tym samy zabezpieczyła je przed kradzieżą. 69-latka myśląc, że rozmawia z pracownikiem swojego banku przekazała oszczędności oszustom. Mówi Anna Karczewska, oficer prasowa Komendanta Powiatowego Policji w Ostródzie.
Kolejny raz apelujemy o rozsądek i szczególną ostrożność podczas rozmów telefonicznych z osobami, które podają się za pracownika banku, policjanta czy inną osobę i informują nas o próbie oszustwa na naszym koncie bankowym. Pamiętajmy, że gdy pracownik banku prosi nas o podanie przez telefon danych uwierzytelniających do bankowości elektronicznej, czy danych kart płatniczy oraz namawia do instalacji dodatkowych aplikacji, to mamy do czynienia z oszustem. W żadnym wypadku nie należy instalować zalecanych aplikacji i podawać kodów. Prawdziwy pracownik banku nigdy nie poprosi o podanie danych dostępowych do konta przez telefon ani zainstalowania aplikacji czy przelania pieniędzy na wskazane konto. Zanim podejmiemy jakiekolwiek działanie (podanie danych logowania, hasła do konta, kodów transakcyjnych, zainstalowania aplikacji) upewnijmy się, czy osoba, która do nas dzwoni podając się za pracownika banku faktycznie nią jest. Rozłączmy się i zadzwońmy sami do naszego banku w celu potwierdzenia czy ktoś próbował się z nami skontaktować i czy rzeczywiście nasze konto jest zagrożone.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, o każdej tego rodzaju sytuacji najlepiej powiadomić policję. Ostatecznie ostródzianka oszukana na 18 tysięcy złotych zgłosiła sprawę funkcjonariuszom licząc na odzyskanie gotówki.
Przestrzegamy!
Jeśli otrzymałeś prośbę o „pożyczkę” i podanie kodu blik, rzekomy pracownik banku prosi Cię o podanie danych osobowych i dostępowych do konta przez telefon lub zainstalowanie aplikacji bądź przelanie pieniędzy na wskazane konto, a może dostałeś link z dopłatą do przesyłki lub link z potwierdzeniem wpłaty za zakupiony przedmiot
Nie działaj pochopnie
Zasady ostrożności są zawsze takie same, jeżeli ktoś nas prosi o pieniądze:
- nie przekazujemy pieniędzy obcym osobom,
- nie przesyłamy pieniędzy na podane przez obce osoby numery kont,
- nie podajemy nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe,
- nie przekazujemy obcym osobom kodów do płatności mobilnych,
- nie klikamy w przesyłane niesprawdzone linki.
Po więcej najnowszych informacji z Ostródy i powiatu zapraszamy Was na portal Nasz Głos Ostróda.
- Dom Harcerza w Ostródzie będzie sprzedany. Zlecono wycenę!
- Ratowali biegacza. Wypadł z noszy, a przyczepka quada ratowniczego miała po nim przejechać
- Mikołaj Kęsik srebrnym medalistą Mistrzostw Polski Żaków w tenisie stołowym!
- Prohibicja w gminie Miłomłyn. Między 22 a 6 rano nie kupisz tam alkoholu!
- Marketowi oszuści. Skroili ostródzki market budowlany na 1000 złotych!
- Strażacka Izba Pamięci Gminy Ostróda — Wójt Fijas odpowiedział na interpelację
- Mistrzostwa Polski Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym
- Powiat ostródzki: Nowe oferty pracy (15-22.06)
- Adrian Przybyła wygrał X Półmaraton św. Jerzego. Świetny bieg Sandry Kopiczko
- Przysięga wojskowa w Morągu. Mamy nowych żołnierzy
- Muzeum PRL w Ostródzie otwarte!
- Adam Karczewski zajął III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym — Prowadź Nas Święty Janie Pawle II
