Na dzisiejszej konferencji prasowej Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie nowego porządku prawnego, jeśli chodzi o ochronę zwierząt.
– W Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny, jeśli chodzi o ochronę zwierząt – powiedział rozpoczynając konferencję Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. – Względy, które za ty przemawiają mają charakter humanitarny. (…) Przyszedł moment, w którym możemy zająć na poważnie kwestią ochrony zwierząt. Cieszę się, że tak bardzo w ten projekt angażuje się młode pokolenie naszej partii, ale to jest coś znacznie szerszego – powiedział Jarosław Kaczyński
Podkreślił, że w tej sprawie jest już gotowy projekt ustawy.
– To jest taki znak zmiany na lepsze. Liczymy także na poparcie ponadpartyjne, bo to nie jest kwestia polityczna, to jest kwestia związana z tym wszystkim, co określa się jako humanitaryzm i co jest związane z tym wszystkim, co odnosi się do ludzkiej dobroci, uczciwości w szeroko rozumianym pojęciu. Jestem o tym głęboko przekonany, że ustawę tę z całą pewnością poprą wszyscy dobrzy ludzie – wskazał.
Szczegóły projektu przedstawił szef Forum Młodych PiS Michał Moskal.
Jak powiedział, człowiek ma wolną wolę, inteligencję i przede wszystkim duszę.
Z tymi ogromnymi możliwościami, które mamy, idzie także wielka odpowiedzialność. Odpowiedzialność i za drugiego człowieka i również za naszych braci mniejszych czyli zwierzęta – stwierdził Michał Moskal. (…) Dziś wierzymy, ze jesteśmy w momencie, w którym doprowadzimy do tego, że tolerancja wobec okrucieństwa dla zwierząt będzie nie do pomyślenia.
Projekt ustawy kompleksowo ma dotykać tematu ochrony zwierząt:
„Piątka dla zwierząt” składa się z pięciu podstawowych punktów:
- Humanitarne traktowanie
- Kontrola społeczna ochrony zwierząt
- Precyzyjne prawo, większa ochrona
- Bezpieczne Schroniska
- Koniec z łańcuchami
- HUMANITARNE TRAKTOWANIE
Jak powiedział Michał Moskal, wnioskodawcy chcą pokazać, ze miarą naszego człowieczeństwa jest to, w jaki sposób traktujemy zwierzęta. Pozyskiwanie futer z reguły odbywa się w sposób okrutny. To olbrzymi ból, strach i podążanie za modą, która już w obecnych czasach przestaje istnieć. Kolejną rzeczą jest ograniczenie uboju rytualnego zwierząt.
Projekt Ustawy przewiduje:
- Zakaz hodowli zwierząt futerkowych
- Ubój rytualny jedynie na potrzeby krajowych (a nie z za granicy) związków wyznaniowych
2. KONTROLA SPOŁECZNA OCHRONY ZWIERZĄT
Jak podkreślił Michał Moskal, wiele razy widzieliśmy interwencje organizacji, które musiały wchodzić na posesję i interweniować przy katowanych przez właścicieli zwierzętach. W zamyśle projektu jest to, by organizacje mogły interweniować w sposób zgodny z prawem z większymi kompetencjami i możliwościami.
Projekt ustawy przewiduje:
- Zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych i społecznych w zakresie ochrony zwierząt
- Umożliwienie asysty policji przy odbieraniu źle traktowanych zwierząt
3. PRECYZYJNE PRAWO I WIĘKSZA OCHRONA
Chodzi o wprowadzenie częstszej kontroli schronisk, inspekcji weterynaryjnej nadać prawo do nakładania mandatów, co pomoże zakończyć trzymanie zwierząt w złych warunkach. Chodzi także o zaprzestanie wykorzystywania zwierząt na arenach cyrkowych, gdzie za rozrywką ludzi stoi strach, stres i niekiedy ból zwierząt
Projekt ustawy przewiduje:
- Definicja kojca w polskim prawie
- Inspekcja weterynaryjna z prawem do nakładania mandatów
- Koniec z trzymaniem zwierząt w złych warunkach
4. BEZPIECZNE SCHRONISKA
Chodzi o ty, by wyeliminować tak patologiczne sytuacje, jaka miała miejsce np. ostatnio w prywatnym schronisku w Radysach.
Projekt ustawy przewiduje:
- Tylko jednostki gminne oraz organizacje pożytku publicznego chroniące zwierzęta z prawem do prowadzenia schronisk
- Wymóg niekaralności oraz nieposzlakowanej opinii wobec osób prowadzących i pracujących w schroniskach
- Częstsze kontrole schronisk
5. KONIEC Z ŁAŃCUCHAMI
Koniec z krótkimi łańcuchami i ciasnymi kojcami. Michał Moskal wyjaśnił, że chodzi o ograniczenie trzymania zwierząt na stałe na uwięzi. Zwierzęta nie będą mogły być trzymane w sposób stały na krótkich uwięziach. Będą musiały mieć zapewnione odpowiednie do ich rozmiarów warunki. Posiadanie zwierzęcia to także odpowiedzialność za zapewnienie mu dobrych warunków bytowych.
Projekt ustawy przewiduje:
- Zakaz trzymania zwierząt na krótkiej uwięzi
- Ograniczenie stosowania kolczatek
Szykują się więc olbrzymie zmiany w kwestii ochrony zwierząt. Tym działaniom można tylko przyklasnąć
red, foto: Otwarte Klatki