Trwający 2025 rok jest szczególny dla Polskiej Policji. Od 100 lat w tej formacji mundurowej służą kobiety. 26 lutego 1925 roku została utworzona w Polsce kobieca policja. Była to odpowiedź na rosnącą liczbę przestępstw dotyczących kobiet i dzieci. To jednak nie koniec. Na początku Panie miały określane zasady, które musiały spełnić, żeby założyć mundur. Policjantkami mogły zostać panny lub bezdzietne wdowy. Kiedy kobieta wychodziła za mąż musiała zrezygnować z pracy.
Specjalne podziękowania
Dziś (06.03) w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie odbył się wyjątkowy koncert, na który zaproszone zostały policjantki i pracownice cywilne garnizonu warmińsko-mazurskiej Policji oraz kadra kierownicza garnizonu. Oprawę muzyczną oraz wyjątkowy repertuar na tę okazję przygotował Chór Policji Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego. Uczestników powitał i do wysłuchania koncertu zaprosił insp. Mirosław Elszkowski Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie na czele. Wśród uczestników wydarzenia znalazł się również m.in. Radosław Król Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz przedstawiciele związków zawodowych policjantów i pracowników cywilnych Policji. Współorganizatorem przedsięwzięcia był Warmińsko-Mazurski NSZZ Policjantów, a wsparcia w organizacji udzielił Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Aktualnie w garnizonie warmińsko-mazurskim pełni służbę 697 policjantek i pracuje 684 kobiet. Wszystkie wykonują niezwykle ważne zadania na rzecz bezpieczeństwa naszych mieszkańców.
„Myślę, że za późno wstąpiłam do tej formacji”
W Komendzie Powiatowej Policji w Ostródzie również służą i pracują kobiety. To 36 pań, które noszą mundur. Służbę pełnią w wydziale prewencji i ruchu drogowego. Kobiety w ostródzkiej policji stanowią 17% stanu etatowego. Jest też wsparcie w postaci pracownic administracji. To 28 kobiet, które zajmują się między innymi wprowadzeniem danych do systemu, które odciąża mundurowych.

Zapytaliśmy Annę Karczewską, oficer prasową Komendanta Powiatowego Policji w Ostródzie o jej służbę w tej formacji.
Praca w policji jest stabilna, ale nie jest prosta. Czasami nie kończy się to na 8 godzinach. Mogą wydarzyć się różne rzeczy a my musimy pamiętać o naszych mężach czy dzieciach. W moim przypadku rodzina zdaje sobie sprawę, że mogę nie wrócić o umówionej porze. W takich chwilach pamiętam, że to służba. Myślę, że za późno wstąpiłam do tej formacji. – Masz satysfakcję jak ustrzelisz dobry wynik na strzelnicy? – Bardzo lubię strzelać. Do momentu kiedy nie wstąpiłam do Policji to nie wiedziałam, co to muszka i szczerbinka i jak to połączyć. W momencie kiedy poznałam tajniki strzelania i broń to mam satysfakcję jak wpadnie kilka dziesiątek.

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z dzisiejszego wydarzenia. Wśród „ustrzelonych” na fotografiach są też policjantki i policjanci z powiatu ostródzkiego.




























- Gala „Ośmiu Wspaniałych” w Ostródzie. Młodzież z powiatu pokazuje siłę wolontariatu
- SMS Ostróda i MLKS Ostródzianka z dofinansowaniem! Blisko 3 mln zł na sport dzieci i młodzieży z Warmii i Mazur
- OSTRÓDA: Ile szpital dostał za dodatkowe zabiegi? Mamy dane z NFZtu!
- Złodziej zatrzymany na gorącym uczynku! Wyniósł towar z ostródzkich sklepów za ponad 7 tysięcy złotych.
- Ostróda wolna od elektrośmieci. Kolejna akcja w Szkole Podstawowej numer 5!
- Ruszył nabór do Programu „Opieka wytchnieniowa” na rok 2025
- Radni zdecydowali! Będzie tytuł „Zasłużony dla miasta Ostróda”
- Artur Munje rezygnuje! „Czas na młodych”
- Grzybek na placu 1000-lecia do wyburzenia? Jest oferta kupna!