Od soboty, 24 października cała Polska zostanie objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Wśród zmian znajdą się: zajęcia zdalne również w klasach 4-8 szkół podstawowych, obowiązek przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, a także ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, sanatoriów oraz organizacji imprez, spotkań i zgromadzeń.
Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju
Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo wprowadzono nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz życia społecznego. Będą to:
- objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych – (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);
- w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;
- zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów;
- zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
- max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych;
- ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.
Strefa czerwona:
- obowiązują limity dotyczące liczby osób, które znajdują się w obiektach handlowych: w sklepach o powierzchni do 100 m2 – 5 osób na kasę, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 osoba na 15 m2. Klienci są też zobligowani do noszenia rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.
- zakaz organizacji kongresów i targów;
- lokale gastronomiczne zamknięte. Tylko sprzedaż na wynos
- zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesel, konsolacji i innych);
- podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7 m2;
- w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób;
- w szkołach wyższych i ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).
- w szkołach podstawowych klasy 4-8 nauczanie w trybie zdalnym
- działalności hotelowa – baseny, centra fitness oraz siłownie są dostępne tylko dla gości przebywających w hotelu co najmniej 1 dobę hotelową.
- ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich dostępnych miejsc;
- kina – można udostępnić widzom co drugie miejsce na widowni, ale nie więcej niż 25 proc. wszystkich miejsc.
- wydarzenia i zajęcia sportowe, bez udziału publiczności.
- zawieszenia działalności aquaparków, basenów oraz centrów i klubów fitness. Wyjątek stanowią baseny, siłownie, kluby i centra fitness działające w podmiotach wykonujących działalność leczniczą adresowaną do pacjentów oraz w obiektach przeznaczonych do sportu wyczynowego, a także dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.
- prowadzenia działalności kulturalnej i rozrywkowej w pomieszczeniach, pod warunkiem udostępnienia co czwartego miejsca na widowni w rzędach naprzemiennych, ale przy obłożeniu nie większym niż 25 proc. wszystkich dostępnych miejsc. W przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni albo kiedy impreza odbywa się na powietrzu, uczestnicy muszą zachować 1,5 metra odstępu między sobą oraz zasłaniać usta i nos.
- obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej