Poznaliśmy kolejne dane z lokalnego rynku pracy. Liczba osób bezrobotnych wzrosła miesiąc do miesiąca. Statystyki wyglądają jeszcze gorzej jeśli porównamy je z tymi z ubiegłego roku. Choć wzrost bezrobocia pod koniec roku nie jest niczym dziwnym, to, niepokojący jest spadek nowych ofert pracy. Na pytanie postawione w tytule nie udzielimy odpowiedzi. Zachęcamy Was do komentowania i wyrażania opinii. Co stało się w ostatnim roku, że dane o lokalnej gospodarce są takie, a nie inne.
Zamiast stabilności wzrost
Miesiąc temu w artykule o lokalnym rynku pracy mówiliśmy o stabilności i całkiem dobrych prognozach. Te dotyczyły jeszcze zamknięcia października. Listopad pokazał, że nastroje gospodarcze nie są najlepsze. Na koniec listopada w rejestrze Powiatowego Urzędu Pracy w Ostródzie zanotowano 2891 osób. To o 100 bezrobotnych więcej niż na koniec października. W analogicznym okresie ubiegłego roku mieliśmy 2583 osoby poszukujące pracy. Kolejnym niepokojącym trenerem jest też liczba osób, które otrzymują zasiłek dla bezrobotnych. W obecnej chwili pobiera go 1141 osób. To oznacza, że mamy tu do czynienia z osobami, które niedawno straciły zatrudnienie. To jeszcze nie lawina, ale sygnał. Mówi Mariusz Bojarowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostródzie.
O pewnym trendzie można mówić. Rzeczywiście jest koniec roku. Jest to niestety tradycja taka, w której więcej osób się rejestruje niż się wyrejestrowuje. Jeżeli chodzi o faktyczne liczby, to jest to o 300 osób więcej zarejestrowanych niż o tej porze w roku poprzednim. – Czy chodzi tylko o branżę stoczniową? – Jeżeli chodzi o osoby zwolnione z przyczyn dotyczących zakładów pracy, czyli tam, gdzie zakład pracy ma wyraźnie problemy z utrzymaniem na rynku, to rok do roku jest to zaledwie, ale może też i aż o 20 osób więcej z tego tytułu zarejestrowanych w Urzędzie Pracy. Jeżeli chodzi o same branże poszczególne, to nie wyróżnia się tutaj jedna. O jednej się mówi. W sensie formalnym nie ma takiego sygnału, że akurat w tej jednej będzie tylko ograniczenie zatrudnienia. W różnych branżach następuje spowolnienie, to wyraźnie widzimy, że pracodawcy nie przekładają więcej ofert pracy i to chyba dużo mówi o rynku pracy. W zeszłym roku o tej porze było prawie 400 ofert pracy. W tym roku w listopadzie to było 220 ofert. Tutaj widzimy wyraźnie, że pracodawcy oczekują na sygnał z rynku, jeżeli ma cokolwiek się zmienić.
Na uwagę zasługuje fakt, że w ostatnim miesiącu w mieście i gminie Ostróda przybyło 42 osób bezrobotnych. W mieście i gminie Morąg do statystyk dopisała się kolejne 16 osób poszukujących zatrudnienia. W tej gminie jest najwięcej osób bezrobotnych w naszym powiecie: 969. Poniżej prezentujemy wykresy z liczbą osób bezrobotnych od 2022 roku.


