Od piątku do niedzieli na terenie naszego powiatu nie doszło do żadnego wypadku drogowego. Policjanci pracowali na miejscu 6 kolizji.
Piłeś – nie jedź!
Od piątkowego popołudnia policjanci zatrzymali 5 kierowców, którzy zdecydowali się kierować pojazdami mimo spożywanego wcześniej alkoholu.
Pierwszy z nich, 69-latek, kierował pojazdem wolnobieżnym w Mielnie w sobotni poranek. Mimo, iż wynik badania wskazał wartość wykroczeniową, mężczyzna odpowie przed sądem.
Kilka godzin później, w Rychnowie, policjanci zatrzymali do kontroli motorowerzystę. 36-latek miał w organizmie ponad pół promila alkoholu.
Około godz. 19:00 w Stębarku funkcjonariusze zauważyli peugeota, którego sposób jazdy wydał im się podejrzany. Postanowili zatrzymać kierowcę do kontroli. Za kierownicą siedział 60-latek. Miał w organizmie prawie 2 promile alkoholu.
Z promilami i z aktywnym sądowym zakazem jechał również 27-latek. Mężczyzna kierował daewoo mając z organizmie ponad promil alkoholu.
Niechlubnym „rekordzistą” w tej grupie jest 44-latek, który w niedzielny poranek w jednej z miejscowości w gminie Dąbrówno na łuku drogi zjechał na pobocze i wjechał do przydrożnego rowu. Mężczyzna miał w organizmie 2,5 promila alkoholu. Nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami.
Przypominamy!
Kierowanie w stanie po użyciu alkoholu (do 0,25 mg/l) jest wykroczeniem w ruchu drogowym, za które grozi kara aresztu, grzywny do 5000 zł oraz zakaz kierowania pojazdami do lat 3.
Według kodeksu karnego za kierowanie w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,25 mg/l) grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami od 3 do 15 lat oraz dolegliwe konsekwencje finansowe. Niezależnie od orzeczonej kary sąd obligatoryjne orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5000 zł. Spowodowanie wypadku przez kierującego w stanie nietrzeźwości to czyn zagrożony karą nawet do 12 lat pozbawienia wolności.
Nietrzeźwy to poważne zagrożenie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Należy bezwzględnie reagować w sytuacji, gdy widzimy osobę, która pod wpływem alkoholu wsiada za kierownicę samochodu lub na rower. Pamiętajmy, w ten sposób możemy uratować ludzkie życie, zapobiec tragedii, zmniejszyć liczbę ofiar wypadków drogowych.
Zwolnij!
Nadmierna prędkość jest w dalszym ciągu jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Uderzenie człowieka przez auto jadące z prędkością 50 km/h jest tak samo niebezpieczne jak upadek z trzeciego piętra. Powyżej tej prędkości szanse na przeżycie są naprawdę niewielkie. Niestety mimo to, wciąż wielu kierowców przekracza prędkość w terenie zabudowanym stwarzając zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Tylko w ciągu minionego weekendu policjanci zatrzymali prawa jazdy 5 nieodpowiedzialnym kierowcom, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.
Policjanci przypominają
Kierujący, który w terenie zabudowanym przekroczy prędkość o co najmniej 50 km/h traci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Jeśli mimo to nadal będzie kierował pojazdami, okres bez prawa jazdy przedłuży się do 6 miesięcy. Kolejne wykroczenie w tym okresie skutkować będzie ponownym przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy.