Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

Samorząd

RADA MIASTA OSTRÓDA NIE UDZIELIŁA BURMISTRZOWI ZBIGNIEWOWI MICHALAKOWI WOTUM ZAUFANIA

Na dzisiejszej (25.08) sesji Rady Miejskiej Burmistrz Miasta Ostróda Zbigniew Michalak przedstawił Raport o Stanie Gminy Miejskiej Ostróda za rok 2019. Po debacie nad raportem odbyło się głosowanie. Czego można było się spodziewać obserwując stosunki miedzy radnymi a burmistrzem, radni nie udzielili burmistrzowi Zbigniewowi Michalakowi wotum zaufania za 2019 rok.

Z raportu wynika, ze w 2019 roku zmniejszyło się zadłużenie miasta, a także niestety liczba mieszkańców Ostródy. W raporcie poruszono wiele tematów dotyczących funkcjonowania i statystyk za rok 2019 z najróżniejszych dziedzin. M.in. od gospodarki, przez turystykę, dofinansowania, inwestycje, infrastrukturę, kulturę zasoby mieszkaniowe.

Po przedstawieniu raportu odbyła się debata nad nim.

Jako pierwsza głos zabrała radna Anna Monist, która wypowiedziała się w imieniu klubu Dobro Wspólne. Zwróciła m.in. uwagę na to, że w choć w raporcie napisano o bogatej infrastrukturze sportowej, to rzeczywistość nie wygląda tak pięknie. Wystarczy wziąć chociażby pod uwagę basen, przedłużający się remont hali sportowej przy dawnym MOS-ie, wyciąg nart wodnych czy pomosty. Radna poruszyła także temat połączeń kolejowych i braku działań na rzecz modernizacji dworca PKP przy możliwości pozyskania środków z Ministerstwa Transportu. Anna Monist wspomniała także o braku dworca autobusowego oraz problemie rond w mieście. Jednym z zarzutów radnej była polityka kadrowa w Urzędzie Miejskim, która prowadzona jest według niej niezrozumiale i kosztownie. Padło zapytanie o wysokość zewnętrznych środków pozyskiwanych w 2019 na inwestycje i działalność w 2019 rok, a także braku pozyskiwania mieszkań komunalnych i socjalnych przy dużej liczbie oczekujących. To tylko część tematów, które poruszyła Anna Monist.

Jak podsumowała radna, według niej raport nie odzwierciedla stanu miasta.

Do zarzutów odniósł się Burmistrz Zbigniew Michalak, który stwierdził, że sprawa dworcu PKP jest w toku. Z kolei właściciel terenu po PKS zapowiedział, ze kupił ten teren na budownictwo mieszkaniowe, mimo, że plan przestrzenny przewiduje tam coś innego. Jeśli chodzi o ronda, trwają rozmowy ze starostą ostródzkim na temat przejęcia dróg powiatowych. Jeśli to się uda, wtedy zgodnie z prawem Miasto będzie mogło remontować te drogi, jak i zając się rondami na drogach powiatowych. Turystyka – jak podkreślił burmistrz, jest bardzo wysokie obłożenie w hotelach w mieście, często nie ma miejsc noclegowych w nich, gdyż są pełne. Co do polityki kadrowej, burmistrz nie zgodził się z tym, że prowadzi niezrozumiałą politykę kadrową. Stwierdził, ze dopóki stoi na czele Miasta to on będzie ją kształtował.

Następnie głos zabrał w imieniu Klubu Koalicji Obywatelskiej radny Adrian Godlewski. Jak podkreślił, jego klub mógłby podpisać się pod większością argumentów radnej Anny Monist. Zwrócił też uwagę na zwiększanie konfliktów w pomiędzy władzą a samorządami,  czy radnymi radnymi. Kolejnym problemem jest zmniejszenie liczby mieszkańców. Jak zauważył, od dwóch lat, co bywało bardzo rzadko, Iława ma więcej mieszkańców niż Ostróda. Zwrócił uwagę, że rośnie za to liczba mieszkańców Gminy Wiejskiej Ostróda, więc najwyższy czas, by poważnie pomyśleć o jest poszerzeniu granic Ostródy o pobliskie miejscowości, co będzie w interesie mieszkańców Ostródy.

Wracając do raportu stwierdził, ze w naszym mieście jest gorzej niż wcześniej.

Burmistrz Zbigniew Michalak odpowiedział, ze według niego to konflikt nie burmistrza z radnymi, a radnych z burmistrzem. Odrzucił także zarzut dotyczący konfliktów ze starostą czy wójtem.

Dalsza część dyskusji przerodziła się bardziej w utarczki personalne pomiędzy niektórymi radnymi a burmistrzem niż w debatę nad raportem.

Dopiero radny Jarosław Borzuchowski powrócił do właściwej debaty nad raportem i zwrócił uwagę na kilka rzeczy, które według niego powinny się w nim znaleźć. Radny Krzysztof Krzyżaniak poruszył temat m.in, dworców i infrastruktury. Głos zabrał także Ryszard Iwaniec, który zajął się bardziej formalną stroną raportu i kilkoma błędami merytorycznymi, które się w nim znalazły.

Radna Agnieszka Karłowicz zainteresowała się m.in. sprawą ewentualnego wspierania ostródzkich przedsiębiorców, a także organizacji pozarządowych. Poruszyła też problem braku miejsca w ostródzkiej bibliotece i ewentualnej nowej lokalizacji, o czym mówi się od lat. Jak podkreśliła, od burmistrza oczekuje skuteczności.

Radny Czesław Najmowicz podkreślił wagę współpracy w samorządzie, z kolei radny Marcin Punpur zajął się tematem ścieżek rowerowych, ich ilością a także nawierzchnią. Zwrócił uwagę, że gdyby ścieżki były asfaltowe, wtedy mogłoby z nich korzystać wielu rolkarzy.

To oczywiście tylko część z wielu tematów poruszanych podczas dzisiejszej sesji przez radnych.

Po dyskusji nad raportem radni głosowali nad przyjęciem uchwały o udzieleniu wotum zaufania Burmistrzowi Miasta Ostróda. 15 radnych zagłosowało przeciw udzieleniu wotum zaufania, 4 było za taką uchwałą, a 1 osoba się wstrzymała. Tym samym Burmistrz Zbigniew Michalak nie uzyskał od radnych wotum zaufania, co obserwując od dłuższego czasu ostródzki samorząd i stosunki na linii radni – burmistrz nie powinno być dla nikogo niespodzianką.