Kronika 112

REGION: MIMO ZAKAZU OTWORZYŁ SIŁOWNIĘ. KOLEJNY PRZYKŁAD ŁAMANIA KWARANTANNY

Policjanci przypominają, że w związku z pandemią koronawirusa zamknięte muszą być miejsca związane ze sportem i rekreacją m.in. baseny, kluby fitness czy siłownie. Niestety, nie wszyscy właściciele przedsiębiorstw stosują się do wprowadzonych ograniczeń. Także  z przestrzeganiem obowiązkowej kwarantanny bywa różnie.

REKLAMASiłownia otwarta mimo zakazu

W środę 25 marca olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie, że jedna z siłowni na terenie miasta jest otwarta, pomimo obowiązującego zakazu. Na miejscu funkcjonariusze potwierdzili otrzymane informację – lokal był otwarty, a w środku ćwiczyło kilka osób.

REKLAMAW lokalu obecny był również 38-letni syn właściciela, który twierdził, że nie złamał obowiązującego prawa. Policjanci sporządzili stosowną dokumentację z interwencji oraz przypomnieli osobom obecnym w klubie o zagrożeniach związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz o obowiązujących przepisach w tym zakresie. Funkcjonariusze wobec 38-latka odpowiedzialnego za otwarcie siłowni skierowali wniosek do sądu.

Kolejna osoba nie stosująca się do obowiązkowej kwarantanny

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim codziennie sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przestrzegają zasady przebywania w miejscu odbywania kwarantanny. Od minionego weekendu wspiera ich w tym Wojsko Obrony Terytorialnej. Umundurowani funkcjonariusze, którzy korzystają z oznakowanych radiowozów podjeżdżają pod adres, gdzie dana osoba powinna przebywać i nawiązują kontakt z osobą objętą kwarantanną korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Następnie potwierdzają jej obecność w danym miejscu. Z takiego sprawdzenia sporządzana jest później dokumentacja. Osoba pytana jest też m.in. o stan zdrowia oraz bieżące potrzeby. Zebrane informacje trafiają później do służb sanitarnych.

Podczas jednej z takich kontroli, która miała miejsce wczoraj, funkcjonariusze nie zastali w mieszkaniu objętego kwarantanną jednego z mieszkańców powiatu. To już drugi taki przypadek w powiecie. W miniony piątek policjanci otrzymali zgłoszenie informujące o tym, że osoba poddana kwarantannie opuściła mieszkanie. W obu tych przypadkach osoby te odpowiadać będą za  wykroczenie z art. 116 kw., a wniosek o ukaranie ich skierowany zostanie do sądu.

O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową.

  • Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.
  • W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie – do 500 zł.

Pamiętajmy!

Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń – to nasze wspólne dobro!

Solidaryzujmy się z całym społeczeństwem, przystępując do akcji #zostanwdomu.

Apelujemy o rozwagę i stosowanie się do poleceń służb. Sytuacja, w jakiej się obecnie znajdujemy jest dla nas wszystkich trudna. Tylko rozsądek i podporządkowanie się zaleceniom pozwoli na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Przypominamy, że każdy przypadek łamania prawa będzie z całą stanowczością ścigany przez policjantów.

Policja Warmińsko-Mazurska, fot: pixabay