Choć to remont stacji kolejowej to wpływa on na życie całej Ostródy. Wszyscy pamiętamy czas, w którym w ramach tej inwestycji modernizowane były przejazdy w centrum miasta. Wydaje się, że najgorsze mamy już za sobą. Prace w ramach remontu postępują a kolejarze poinformowali nas o poszczególnych etapach. Modernizacja stacji ma zakończyć się w przyszłym roku. Wówczas podróżujący koleją zauważą duże zmiany.
Kończy się epoka zacofania kolejowego
Śmiało możemy powiedzieć, że wyremontowany budynek dworca kolejowego w Ostródzie stał się prawdziwą chlubą naszego miasta. Taki widok mogliśmy uchwycić, robiąc zdjęcie od strony ulicy Słowackiego. Jednak zupełnie inaczej prezentował się dworzec, patrząc od strony ulicy 11 Listopada. Wówczas dostrzegaliśmy obrazek zacofania kolejowego. Stacja w Ostródzie była w gorszym stanie niż niejedna pośrednia stacja na trasie do Olsztyna czy Iławy. Na szczęście przyszedł czas na zmiany. Kiedy w sierpniu 2023 roku podpisano umowę na modernizację stacji, nie zabrakło krytyków, którzy twierdzili, że koszt jest zbyt wysoki. Dziś widać, że były to dobrze zainwestowane miliony z Krajowego Planu Odbudowy.

Prace idą zgodnie z planem
Postanowiliśmy sprawdzić, na jakim etapie jest obecnie modernizacja stacji kolejowej w Ostródzie. Okazuje się, że budowlańcy mają jeszcze sporo czasu na ukończenie inwestycji, a obecny stan zaawansowania jest zgodny z planem. Przemysław Zieliński z PKP PLK — powiedział:
Kontynuujemy prace przy modernizacji stacji Ostróda. W budowie jest pierwszy segment nowego przejścia podziemnego, które będzie wyższe, niż poprzednie, zapewni wygodny dostęp do stacji z dwóch stron miasta oraz zostanie wyposażone w windy na perony, ułatwiając dostęp do kolei zwłaszcza podróżnym o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na stacji trwa układanie torów, wymiana rozjazdów i zabudowa urządzeń systemu sterowania ruchem kolejowym. Realizowane są także roboty przy budowie nastawni. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa oraz zapewnienie możliwości sprawnego prowadzenia ruchu na stacji i linii kolejowej w kierunku Olsztyna i Iławy. Remontujemy również kamienno-ceglany most nad rzeką Drwęcą, wzmacniając jego konstrukcję. Zapewni to dobre parametry obiektu na kolejne lata.
Podróżujący koleją zobaczą efekt wydanych 250 milionów złotych w przyszłym roku. Wówczas inwestycja ma zostać zakończona. Dodaje rzecznik Przemysław Zieliński z biura prasowego PKP PLK:
Na stacji przebudujemy oba perony, które będą wyższe, co ułatwi podróżnym wsiadanie do pociągów. Powstanie nowe wygodne dojście na peron nr 2 bezpośrednio z chodnika od strony ul. 11 Listopada, które będzie wyposażone w pochylnię. Czytelne oznakowania ułatwią orientację na stacji. Informacje o rozkładzie jazdy będą prezentowane na wyświetlaczach oraz przez nowe nagłośnienie. Na zmianach zyskają też cykliści, którzy będą mogli zostawić rowery przy stacji, dzięki zadaszonym stojakom przy ul. Słowackiego i 11 Listopada. Dobrą orientację na stacji dla osób niewidzących lub słabowidzących zapewnią ścieżki naprowadzające oraz oznaczenia w języku Braille’a. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie zapewnią bezpieczne poruszanie się po peronach także po zmroku.
Trzeba też dodać, że po przeprowadzonej inwestycji sterowanie stacjami Rudzienice Suskie, Samborowo, Stare Jabłonki i Biesal będzie odbywać się z Ostródy. Wówczas z naszego miasta lokalne centrum sterowania będzie nadzorować ruch pociągów na odcinku Olsztyn – Iława.



