Nasz Głos Ostróda

Piszemy o tym, co nas boli, co nas cieszy. O tym, co dla nas, mieszkańców Ostródy i okolic, jest ważne, o tym co nas interesuje.

Inwestycje/Biznes

RZECZNIK ANIMEX FOODS: UTRZYMUJEMY CIĄGŁOŚĆ PRODUKCJI DZIAŁAJĄC ODPOWIEDZIALNIE

Zakład Animexu w podostródzkich Morlinach to jeden z największych pracodawców w regionie.

O aktualnej sytuacji w firmie w związku z epidemią, produkcji, bezpiecznej żywności, stosowanych zabezpieczeniach sanitarnych czy pomocy dla ostródzkiego szpitala – o tym w krótkiej rozmowie z Łukaszem Dominiakiem, rzecznikiem prasowym Animex Foods.

Nasz Głos – Czy zakład w Morlinach wprowadził w ostatnim okresie lub planuje wprowadzić jakieś ograniczenia w produkcji, w związku z trudną sytuacją epidemiczną w kraju?

Łukasz Dominiak – Dotychczas nie zastosowaliśmy ograniczeń w produkcji i nie planujemy ich wprowadzać. Obowiązujący w kraju stan epidemiczny, to nowe, a zarazem trudne wyzwania dla przedsiębiorstw, w tym również dla Animex Foods. Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić optymalną ciągłość produkcji. Należy jednak podkreślić, iż bieżące wydarzenia zmieniają się dynamicznie i wymagają ciągłego dostosowywania do aktualnej sytuacji.

– W związku z epidemią – jakie ograniczenia sanitarne dotyczą pracowników?

– Wdrożyliśmy szereg obostrzeń dla pracowników oraz osób z zewnątrz przybywających do naszych lokalizacji, wynikających wprost z przepisów krajowych, ale również z wprowadzonej przez nas Nadzwyczajnej Procedury Prewencyjnej na czas epidemii wirusa SARS-CoV-2. Warto dodać w tym miejscu, iż z uwagi na rozbudowaną część biurową zakładu Animex Foods w Morlinach – ulokowanych zostało tu szereg działów świadczących usługi dla całej grupy – praktycznie wszyscy zatrudnieni w naszym biurowcu zostali oddelegowani do pracy zdalnej w domach.

– Jakie zmiany lub środki ochrony wprowadził Animex, by zapobiegać ewentualnemu pojawieniu się zakażeń koronawirusem wśród pracowników?

– Oprócz dostosowywania się do regulacji i wytycznych pochodzących od władz centralnych oraz organizacji międzynarodowych, opracowaliśmy i stale aktualizujemy zbiór wewnętrzny regulaminów, określonych jako Nadzwyczajna Procedura Prewencyjna. Dokument został wdrożony we wszystkich zakładach produkcyjnych oraz biurach i ma na celu poprawę bezpieczeństwa osób tam przebywających. Przykładowe obostrzenia wynikające ze wspomnianej procedury to m.in. wyeliminowanie do niezbędnego minimum wizyt osób z zewnątrz w naszych lokalizacjach czy ograniczenie możliwość kontaktu miedzy pracownikami różnych zmian na terenie zakładów. Nasze załogi zostały wyposażone w dodatkowe środki ochrony osobistej. Standardem jest mierzenie temperatury na wejściu czy dodatkowa dezynfekcja rąk.

Ponadto warto podkreślić, że jako organizacja świadoma odpowiedzialności za otaczające nas lokalne społeczności, udzieliliśmy wsparcia finansowego w wysokości 250.000 PLN na walkę z koronawirusem dla szpitala jednoimiennego w Ostródzie. Niebawem dotrze do tej jednostki medycznej również sprzęt ochronny, taki jak maseczki oraz rękawiczki nitrylowe, które w tym celu sprowadziliśmy do Polski.

– Czy wprowadzono jakieś środki ochrony dotyczące produkcji i towarów?

– Tak jak wspominano powyżej, niezależnie od sytuacji w kraju i zagranicą, nasze prace podejmujemy w oparciu o restrykcyjne przepisy krajowe i unijne, tak, aby każdego dnia nasi konsumenci otrzymywali bezpieczne i smaczne produkty. Odpowiedzialność wobec obywateli w tym trudnym okresie jest naszą powinnością i nadrzędnym celem.

Należy przy tym podkreślić, iż praktycznie wszystkie instytucje międzynarodowe, takie jak WHO czy EFSA, jak również właściwe urzędy w Polsce, tj. GIW czy GIS, wypowiedziały się jednoznacznie, iż obecnie nie ma żadnego dowodu na to, iż żywność, w tym rzecz jasna mięso i wędliny, są źródłem lub jedną z dróg przenoszenia wirusa SARS-CoV-2.

Przypomnijmy przy okazji, iż wymagania dotyczące produkcji żywności pochodzenia zwierzęcego, niezależnie od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju, są wyjątkowo restrykcyjne i wymagające pod względem m.in. zachowania określonych wymogów bezpieczeństwa. Mówiąc wprost, regularne mycie i odkażanie rąk czy wyposażenie pracowników zgodnie z oceną ryzyka w elementy ochrony osobistej, takie jak maseczki, fartuchy czy czepki, to podstawa w naszych zakładach. Do tego dochodzi rzecz jasna regularna dezynfekcja linii produkcyjnych oraz inne zabiegi związane z higieną procesu.

– Dziękuję za rozmowę