Samorząd

DRASTYCZNA PODWYŻKA STAŁA SIĘ FAKTEM – 22 ZŁ I 44 ZŁ ZA WYWÓZ ŚMIECI!

REKLAMA

Dziś na posiedzeniu Zgromadzenia Związku Gmin “Czyste Środowisko” przegłosowano nową wysokość opłat za wywóz śmieci, która obowiązywać będzie od 1 czerwca 2020 roku. Tak jak Was informowaliśmy wczoraj, podwyżka jest drastyczna.

Od 1 czerwca wszyscy mieszkańcy 19 gmin należących do Związku Gmin “Czyste Środowisko” zapłacą 22 złote za śmieci segregowane od osoby miesięcznie i 44 złote za śmieci niesegregowane. 23 głosy były za podwyżką, 11 przeciw (w tym wszyscy przedstawiciele Ostródy – Burmistrz Zbigniew Michalak oraz radni Jarosław Borzuchowski, Adrian Godlewski i Mirosław Godlewski), dwa głosy były wstrzymujące się od podjęcia decyzji.

Co to oznacza na przykładzie czteroosobowej rodziny?

Rodzina segregująca śmieci zapłaci miesięcznie 88 złotych (zamiast obecnych 44 zł)! Aż strach policzyć, ile zapłaci rodzina niesegregująca. Kwota to – uwaga – 176 (zamiast 56 zł) złotych miesięcznie!!!

Tak drastyczna podwyżka to nie jedyny problem. Może się okazać, że dana rodzina będzie segregować śmieci, a i tak zapłaci wyższą, karną stawkę (czyli 44 złote od osoby miesięcznie). Dlaczego?

Ustawodawca obowiązek dopilnowania segregacji nałożył na zarządców nieruchomości. Oznacza to zwiększone koszty dla wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, które będą segregować śmieci, a to może spowodować podniesieni opłat czynszowych. Mimo tego może dojść do sytuacji, że mieszkańcy osiedli i bloków będą segregować śmieci, jednak znajdzie się kilku takich, którzy tego obowiązku nie będą przestrzegać. Wtedy wszyscy zapłacą karną stawkę w wysokości 44 złotych miesięcznie od osoby!

Nie zapominajmy też o tych, którzy w ogóle nie złożyli deklaracji i za śmieci nie płacą. A takich może być nawet 30%! Za nich zapłacą ci wszyscy, którzy sumiennie starają się gospodarować swoimi odpadami!

A wiec mieszkańcy Miasta Ostróda, Gminy Wiejskiej Ostróda, Gminy Łukta, Gminy Grunwald, Gminy Dąbrówno, Gminy Jonkowo, Gminy Małdyty, Gminy Lubawa, Miasta Iława, Gminy Wiejskiej Iława, Gminy Kurzętnik, Gminy Godkowo, Miasta Nowe Miasto Lubawskie, Gminy Wiejskiej Nowe Miasto Lubawskie, Miasta i Gminy Olsztynek, Miasta i Gminy Miłomłyn, Miasta i Gminy Miłakowo, Miasta i Gminy Morag, Miasta i Gminy Zalewo – czas trzymać się za portfele.

REKLAMA