Sport

BURZOWY POLICYJNY MARATON EKSTREMALNY “HARDMAN 2019”

To był już szósty Maraton Ekstremalny Policji “HARDMAN 2019”. Tym razem w czwartek 8 sierpnia dziewięciu śmiałków z całego województwa zmierzyło się ze swoimi słabościami.

Organizatorem zawodów była Komenda Powiatowa Policji w Ostródzie we współpracy z Instytutem Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej w Ostródzie. Honorowy patronat nad imprezą objął Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie nadinsp. Tomasz Klimek.

Promowanie aktywnego i zdrowego trybu życia, nutka rywalizacji między funkcjonariuszami i przede wszystkim dobra zabawa – taki cel obrali sobie organizatorzy  Maratonu Extremalnego Policji „Hardman 2019”. Maraton był jednym z przedsięwzięć zaplanowanym z okazji Setnej Rocznicy Powołania Policji Państwowej.

Zawody odbyły się dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Ostródzie oraz Ostródzkiego Centrum Sportu i Rekreacji, a także lokalnego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża.

By zapewnić zawodnikom odpowiednie bezpieczeństwo, regulamin maratonu przewidywał uczestnictwo maksymalnie 10 osób. Liczyła się więc kolejność zgłoszeń i tylko ci, którzy zdecydowali się na udział w maratonie jako pierwsi, mogli wziąć udział w zawodach. Do zawodów zgłosiło się 10 policjantów a na starcie stawiło się 9 z nich.

Na zaproszenie do udziału w zawodach odpowiedzieli funkcjonariusze z:

  • Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie: podinsp. Marcin Romanow
  • Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie: sierż. Łukasz Wójcik
  • Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie: st. post. Kamil Mendelewski,
  • Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie: sierż. szt. Rafał Syczew
  • Komendy Powiatowej Policji w Iławie: sierż. szt. Daniel Szul i asp. szt. Sławomir Siemianowski
  • Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie: asp. Michał Przybyłek, asp. Michał Jenczyk i st.sierż. Kornel Salabura

Tym razem zawody odbyły się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Bajka w Wałdowie. Zanim ruszył „Hardman 2019” policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie w ramach działań „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” przeprowadzili z dziećmi i młodzieżą wypoczywającą na terenie ośrodka pogadankę na temat bezpieczeństwa podczas letniego odpoczynku. Była to też okazja do tego, aby odpoczywający na kolonii obejrzeli policyjne sprzęty i samochody.

Przed startem Maratonu Extremalnego „Hardman 2019”  niezbędne było omówienie zasad bezpieczeństwa i sprawdzenie sprzętu asekuracyjnego. Sędzią Głównym zmagań był asp. Marek Olszewski, Kierownik Rewiru Dzielnicowych z KPP w Ostródzie.

Zawodnicy wystartowali po zapadnięciu zmroku i rozpoczęli rywalizację biegiem terenowym na dystansie 6 kilometrów. Później przyszedł czas na zmagania w wodzie. Uczestnicy żeby zaliczyć tą próbę musieli dopłynąć w linii prostej od linii brzegowej Jeziora Drwęckiego do wyznaczonego punktu orientacyjnego na  tym jeziorze, oddalonego od startu o około  850 m i wrócić na miejsce zawodów. Każdy zawodnik miał przy sobie bojkę asekuracyjną oraz dodatkowo był indywidualnie obserwowany i oświetlany czasowo przez ratownika przygotowanego do ewentualnego udzielenia pomocy w sytuacji powstania jakiegokolwiek zagrożenia życia lub zdrowia. W gotowości była też policyjna motorówka, która w każdej chwili mogła ruszyć z pomocą.

W tym roku mimo tego, że były to szczególny maraton, bo odbywał się w roku jubileuszowym, w którym policyjna formacja obchodzi setną rocznicę powstania, pogoda dała się we znaki zarówno organizatorom jak i zawodnikom. Policyjne zmagania ze względów bezpieczeństwa zakończyły się na etapie dopłynięcia przez zawodników do punktu kontrolnego na wodzie. Decyzję taką podjął osobiście nadzorujący przedsięwzięcie Komendant Powiatowy Policji w Ostródzie nadkom. Marcin Danowski, po tym jak rozpoczęła się burza i zaczął wiać silny wiatr. Uczestnicy zaraz po informacji o przerwaniu maratonu zostali przetransportowani na brzeg jeziora policyjną łódką.

Następnie decyzją sędziego głównego maratonu zwycięzców wyłoniono na podstawie analizy wyników biegu terenowego oraz na podstawie kolejności dopłynięcia do punktu kontrolnego.

Najlepszym zawodnikiem tegorocznego maratonu ekstremalnego Policji okazał się st. sierż. Rafał Syczew z Komendy Powiatowej Policji w  Mrągowie, który po raz drugi w historii swoich kilkuletnich zmagań w maratonie otrzymał tytuł “HARDMANA”. Na drugim stopniu podium stanął st. post. Kamil Mendelewski z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Trzecie miejsce zajął sierż. Łukasz Wójcik z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Puchary, medale, gadżety i dyplomy gratulacyjne za udział w przedsięwzięciu w imieniu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie nadinsp. Tomasza Klimka wręczył Komendant Powiatowy Policji w Ostródzie nadkom. Marcin Danowski.

REKLAMA