Kronika 112

SPOTKANIE NA ŁAWECZCE, WSPÓLNE ZAKUPY KOLEGÓW, NIEPRZESTRZEGANIE KWARANTANNY

W naszym regionie mamy coraz więcej przykładów nieprzestrzegania kwarantanny, a także nie stosowania się do przepisów, obowiązujących do 11 kwietnia o zakazie zgromadzeń czy dotyczących przemieszczania się. O przypadku w Gminie Grunwald, gdzie 22-latek nie przestrzegał kwarantanny, już pisaliśmy, podobnie jak o otwartej, mimo zakazu, siłowni. Tym razem garść kolejnych przykładów z regionu.
Bartoszyce

W czwartek 26 marca 2020 roku w godzinach porannych policjanci prewencji patrolujący ulice Bartoszyc interweniowali wobec pięciu osób naruszających przepisy Ustawy zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz przepisów Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Reczpospolitej Polskiej stanu epidemii.

Reklama

Interwencja policjantów dotyczyła czterech mężczyzn i jednej kobiety, którzy zlekceważyli wprowadzony 24 marca 2020 roku zakaz przemieszczania się osób na terenie całego kraju i spotkali się na ławce przy ul. Warszawskiej w Bartoszycach. Każda z tych osób poniesie odpowiedzialność prawną za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa.

Ełk

W czwartek 26 marca  wieczorem policjanci zauważyli trzech nietrzeźwych mężczyzn, którzy razem szli ulicą, a następnie weszli na teren stacji paliw, żeby zrobić zakupy. Policjanci zwrócili im uwagę i poinformowali o obowiązującym zakazie przemieszczania się w grupach liczących więcej niż dwie osoby oraz zobowiązali do zachowania zgodnego z prawem.

Jeden z mężczyzn niestety lekceważył przepisy bezpieczeństwa związane z ograniczaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Nie chciał również zastosować się do poleceń policjantów związanych z prawidłowym przemieszczaniem się. Przez cały czas był bardzo pobudzony, zachowywał się agresywnie, używał słów wulgarnych, a także nie chciał podać swoich danych osobowych. Ponadto wyzywał policjantów i naruszył ich nietykalność cielesną.

Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Usłyszał już zarzut znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy. Grozi mu za to kara pozbawienia wolności do lat trzech. 36-latek został również ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł na naruszenie przepisów Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu epidemii. Dodatkowo policjanci ukarali go mandatem karnym w wysokości 600 zł za niepodanie danych osobowych i używanie słów wulgarnych.

Lidzbark Warmiński:

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim codziennie sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przestrzegają zasady przebywania w miejscu odbywania kwarantanny.

Podczas jednej z takich kontroli, która miała miejsce 26 marca około godziny 18:00, funkcjonariusze nie zastali w mieszkaniu objętego kwarantanną jednego z mieszkańców powiatu. Spotkali go, jak prowadził rower po ulicy. Mężczyzna nie tłumaczył mundurowym swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Został ponownie pouczony o obowiązku pozostania w miejscu zamieszkania. 60-letni mężczyzna za swoje zachowanie odpowie przed sądem za wykrocznie z art.  116 kw.

Giżycko:

26 marca dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Giżycku otrzymał zgłoszenie, że mężczyzna mieszkający przy jednej z ulic na terenie Giżycka, nie stosuje się do zaleceń i opuszcza miejsce izolacji. Jak ustalili funkcjonariusze, 35-latek wrócił dzień wcześniej z zagranicy i był widziany jak opuszcza mieszkanie.

Mężczyzna przyznał się, że opuścił miejsce kwarantanny gdyż musiał iść do kantoru wymienić pieniądze. W trakcie interwencji 35-latek znajdował się pod działaniem alkoholu i w lekceważący sposób odnosił się do powagi sytuacji.

Przypominamy!

Od 24 marca do 11 kwietnia 2020 roku obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się osób na terenie całego kraju.

Restrykcje nie dotyczą tylko ściśle określonych sytuacji takich jak:

1. Dojazd do pracy
2. Wolontariat w walce z koronawirusem
3. Załatwianie spraw niezbędnych do życia codziennego

Do 11 kwietnia pieszo – jednocześnie mogą się poruszać dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Nadal obowiązują ograniczenia związane z poruszaniem się komunikacją publiczną, zakazem zgromadzeń, zasadami bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych oraz szczególne zasady dla osób przebywających w zakładach pracy.

Szczegółowe informacje i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można uzyskać na stronie internetowej www.gov.pl