Strażacka Izba Pamięci Gminy Ostróda. To pomysł przewodniczącego Rady Gminy Ostróda. Zaproponował on w interpelacji do wójta Bogusława Fijasa, żeby stworzyć takie miejsce. W gminie Ostróda funkcjonuje łącznie 12 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, w tym 4 pracują w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Na terenach wiejskich strażacy OSP to często też inicjatorzy wielu wydarzeń, festynów i uroczystości.
Strażacka Izba Pamięci Gminy Ostróda — to pomysł Marka Husara
Przewodniczący Rady Gminy Ostróda Marek Husar wystosował do wójta Bogusława Fijasa interpelację w sprawie utworzenia Muzeum/Izby Pamięci Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Ostróda.
W ostatnich tygodniach jedna z jednostek OSP z terenu Gminy Ostróda obchodziła jubileusz 80-lecia swojego istnienia. Kilka następnych będzie obchodzić swoje jubileusze 80-lecia. Jubileusze stanowią wyjątkową okazję do podkreślenia ogromnego wkładu druhn i druhów ochotników w bezpieczeństwo mieszkańców, rozwój lokalnych społeczności oraz kultywowanie tradycji i patriotyzmu lokalnego. Czytamy w interpelacji.
Zdaniem przewodniczącego Husara w takiej strażackiej Izbie Pamięci mogłyby znaleźć się między innymi: sztandary, kroniki, fotografie, dokumenty, historyczny sprzęt pożarniczy czy odznaczenia i wyposażenie wykorzystywane przez strażaków.
Utworzenie takiego miejsce byłoby wyrazem szacunku wobec pokoleń strażaków ochotników, a jednocześnie stanowiłoby ważny element promocji i historii tradycji Gminy Ostróda.





