Kronika 112

STRAŻNICY MIEJSCY PODSUMOWALI 2019 ROK

Ostródzkie służby porządkowe i ratownicze powoli podsumowują ubiegły rok. Jako pierwsi swoje działania podliczyli ostródzcy strażnicy miejscy. Według statystyk mieli w 2019 roku ręce pełne pracy.

REKLAMA

W Ostródzie jest 13 strażników miejskich. Pracują na dwie zmiany, poranną i wieczorowo – nocną. Rok 2019 był dla tych funkcjonariuszy bardzo pracowity. Przez minione 12 miesięcy przeprowadzili ponad 3 tysiące interwencji w stosunku do osób łamiących przepisy. Niestety niektóre z nich kończyły się mandatami, tych było 373 oraz wnioskami do ostródzkiego sądu rejonowego – 23.

– Znaczna większość z naszych interwencji kończy się pouczeniami – mówi Andrzej Bartnicki, Komendant Straży Miejskiej w Ostródzie. – Takich sytuacji w ubiegłym roku było ponad dwa tysiące sześćset. Głównie były to zakłócanie porządku, picie w miejscu niedozwolonym, najwięcej interwencji strażnicy miejscy mieli oczywiście w przypadkach złego parkowania pojazdów. Ale tak jest co roku. Dużym udogodnieniem jest dla nas miejski monitoring. Tylko w ubiegłym roku dzięki kamerom ujawniliśmy siedemdziesiąt trzy przypadki łamania przepisów.

Ostródzcy Strażnicy Miejscy nie tylko patrolują i interweniują. Mundurowi z Urzędu Miasta towarzyszą przy zabezpieczaniu niemal każdej miejskiej uroczystości i imprezie plenerowej czy pilnują bezpieczeństwa przed przejściami dla pieszych w okolicach szkół podstawowych. Można też ich było spotkać w szkołach na “pogadankach” z młodymi uczniami.

4 grudnia w szeregi ostródzkiej Straży Miejskiej oficjalnie wcielony został nowy funkcjonariusz. Był nim nowy samochód Opel Combo. O tym, że ostródzkiej Straży Miejskiej jest potrzebny nowy pojazd wiadomo było od dawna. Flota strażników jest cały czas eksploatowana i wymiana aut to nieunikniona procedura. Burmistrz Ostródy Zbigniew Michalak nie zastanawiał się długo nad wnioskiem komendanta SM i poprosił radę miejską o wyasygnowanie pieniędzy na nowy samochód. Opel Combo z benzynowym silnikiem 1,2 litra zastąpił wysłużonego Renault Trafic, który pokonał ponad 300 tysięcy kilometrów.

Przed nimi kolejny rok i kolejne interwencje. Początek roku to wzmożone kontrole systemów grzewczych. W tym sezonie zimowym już 19 razy sprawdzali, czym mieszkańcy Ostródy palą w piecach. Na razie nikt nie został ukarany mandatem.

migi, foto: UM