Pobyt w szpitalu nie jest przyjemnością. Wizyta w takich placówkach wiąże się chorobą lub uszczerbkiem na zdrowiu. Ważnym aspektem jest szpitalne jedzenie. Ono pomaga w rekonwalescencji. Od lat to też temat do żartów. Sprawdziliśmy czym karmią pacjentów w Ostródzie i Morągu.
Spis treści
Dobry posiłek w szpitalu
Szpital w Ostródzie brał udział w pilotażowym programie Narodowego Funduszu Zdrowia „Dobry posiłek w szpitalu”. Działania testowe zostały już zakończone i przekształcone w rozwiązania systemowe. Pilotaż był realizowany w latach 2023–2025. Inicjatywa Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia zwiększyła finansowanie żywienia pacjentów o dodatkowe 25,62 złote dziennie na osobę. To miało wzbogacać posiłki, a także wystarczyć na opiekę dietetyka. Czy pacjenci leczeni w Ostródzie jedzą obecnie gorzej? Odpowiedzi udzieliła nasz prezes placówki, Bernadeta Hordejuk.
Mimo że formalny okres trwania programu wygasł w styczniu, standardy żywienia w naszym szpitalu nie uległy obniżeniu. Na stałe współpracujemy z wykwalifikowanym dietetykiem, który każdego dnia dba o to, aby posiłki były planowane zgodnie z normami żywienia oraz indywidualnymi potrzebami pacjentów. Od stycznia jadłospisy są układane z taką samą starannością i w oparciu o te same rygorystyczne przepisy, które przyświecały idei programu. Według posiadanych przez nas informacji, po zakończeniu trwających procedur legislacyjnych i organizacyjnych, program będzie kontynuowany, a nasz szpital deklaruje dalszy udział w tej inicjatywie. Zapewniamy, że wysoka jakość serwowanych posiłków pozostaje dla nas priorytetem, niezależnie od etapów formalnego procedowania programów zewnętrznych.
Szpital w Ostródzie korzysta z usług firmy cateringowej Centrum Dobrego Smaku.
W Morągu własna kuchnia
Szpital Miejski w Morągu nie korzysta z usług firmy cateringowej. Placówka posiada własną kuchnię, gdzie przygotowywane są wszystkie posiłki. Tygodniowo w Morągu wydaje się około 260 posiłków. Placówka wprowadziła nowe zasady dotyczące żywienia wynikające z Rozporządzenia Ministra Zdrowia „Żywienie dla zdrowia”.
Szpitalne jedzenie — czym nas karmią w Ostródzie i Morągu?
Od stycznia 2026 roku w szpitalach w naszym kraju Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził nowe standardy żywieniowe, rozszerzając dotychczasowy pilotażowy program „Dobry posiłek w szpitalu”. Placówki medyczne otrzymują na każdego pacjenta około 64 złote dziennej stawki żywieniowej. Podstawa wyżywienia jest „zaszyta” w wycenie usług medycznych natomiast wprowadzono również dodatek w wysokości 21 złotych. Jest on o 4,50 złotego mniejszy w porównaniu z dodatkiem w programie pilotażowym. Co za tę stawkę serwują nam w dwóch szpitalach w powiecie ostródzkim?
Powiatowy Szpital w Ostródzie
| Rodzaj posiłku | Posiłek |
|---|---|
| Śniadanie | Herbata czarna napar bez cukru – 250g Jogurt owocowy 100g Ogórek 90g Pasztet drobiowy własny 60g Chleb pszenny 50g Chleb graham 50g Serek śmietankowy z ziołami 40g Masło ekstra 10g Cukier biały 5g |
| Obiad | Zupa barszcz czerwony z ziemniakami 350g Pieczeń z szynki 101g Sos własny lekki 80g Surówka z kapusty pekińskiej, papryki, cebuli, ogórka z olejem 150g Kasza gryczana gotowana 200g Kompot owocowy 200g |
| Kolacja | Herbata czarna napar bez cukru 250g Rzepa biała 90g Serek fromage naturalny klasyczny 80g Chleb pszenny 50g Chleb graham 50g Wędlina wieprzowa 30g Masło ekstra 10g Cukier biały 5g |
Szpital Miejski w Morągu
| Rodzaj posiłku | Posiłek |
|---|---|
| Śniadanie | Kasza manna na mleku 300 ml Ser żółty 40g Serek tartar 2 szt Sałata z zielonym ogórkiem Chleb baltonowski 50g Chleb razowy żytni 50g/bułka grahamka 50g Masło 10g Kawa zbożowa 250 ml |
| II Śniadanie | Jogurt naturalny 150g |
| Obiad | Pieczarkowa z makaronem 300ml Kotlet mielony smażony 100g Sos koperkowy 50g Ziemniaki gotowane 180g Fasolka szparagowa gotowana z masłem i bułką 150g Kompot owocowy 250ml |
| Podwieczorek | Kisiel z jabłkiem 150 g |
| Kolacja | Szynka drobiowa 40g Pasztetowa 30g Papryka konserwowa 30g Chleb baltonowski 50g Chleb razowy żytni 50g Masło 10g Herbata 250ml |

