Rok 2023 to wyjątkowy rok Teatru Przebudzeni – wyjątkowy, ponieważ jubileuszowy. W maju 20 lat temu ostródzka publiczność po raz pierwszy zetknęła się z twórczością Teatru, a Przebudzeni zaczęli przebudzać… Zespół działa nieprzerwanie przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Ostródzie, wciąż się rozwija, eksperymentuje, zaskakuje i spełnia swoją misję – udowadnia, że teatr osób niepełnosprawnych może stać na równi z tzw. zespołami pełnosprawnymi i że DOBRY TEATR BRONI SIĘ SAM!
Sezon jesienny przyniósł Przebudzonym szereg sukcesów! Rozpoczął się dla nas 13 października od Wojewódzkiej Inauguracji Roku Kulturalnego. Uroczystość odbyła się w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Teatr Przebudzeni za wieloletnią działalność oraz promowanie twórczości osób niepełnosprawnych oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego otrzymał NAGRODĘ MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA w dziedzinie Kultury. Utwierdza nas to w przekonaniu, że warto „być i tworzyć dla innych”!

26 października wyruszyliśmy do Torunia, gdzie podczas Przeglądu INNYM OKIEM na dużej scenie Teatru BajPomorski wybrzmiał nasz spektakl „Na pohybel!”. Scena sprzyjała artystom, a „kropką nad i” była dyskusja ze studentami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wiemy, że te spotkania z młodymi widzami oraz rozmowy o metodach teatralnej pracy przyniosą wspaniałe owoce w przyszłości.
15 listopada pojechaliśmy do naszych teatralnych przyjaciół z Trójmiasta. Na scenie kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie podczas znakomitego Festiwalu MASSKA wystawiliśmy spektakl „Istny Cyrk”. Jesteśmy pod wrażeniem tego spotkania i organizacji! Przyjacielskie rozmowy, różnorodne spektakle i nadmorska atmosfera sprawiają, że wracamy tam co roku!
21 listopada, Teatr na specjalne zaproszenie wystąpił dwukrotnie ze spektaklem „Szatnia”, inspirowanym twórczością Tadeusza Kantora, podczas obchodów Światowego Dnia Pracownika Socjalnego w Młodzieżowym Domu Kultury w Dzielnicy Ochota w Warszawie. Organizatorem wydarzenia był Urząd M.ST. Warszawy, Dzielnica Ochota, Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy. Dziękujemy za zaproszenie naszego Teatru do uświetnienia uroczystości, był to dla nas zaszczyt!
Oprócz ww. występów gościnnych nie zabrakło także udziału w konkursach:
17 listopada Zespół uczestniczył w wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich im. Kasi Kowal 25. PTAKK w Mrągowie, skąd powrócił z WYRÓŻNIENIEM za spektakl „Istny Cyrk” oraz NAGRODĄ ZA REŻYSERIĘ dla Moniki Kazimierczyk i Dariusza Wychudzkiego.
Przebudzeni wzięli udział w Festiwalu Kurtyna w Gdyni. To wspaniale zorganizowany festiwal, w tym roku odbyła się jego VIII edycja. Festiwal trwa cały tydzień, codziennie od poniedziałku do piątku odbywały się prezentacje spektakli z różnych stron Polski, a było ich łącznie 16. Nasi Aktorzy 29 listopada zaprezentowali spektakl „Istny Cyrk”, który wywarł zarówno wśród publiczności, jak i na jurorach festiwalu niemałe wrażenie. Przebudzeni wygrali festiwal – zdobyli GŁÓWNĄ NAGRODĘ – ZŁOTĄ KURTYNĘ. Jak mówią instruktorzy – Monika Kazimierczyk i Dariusz Wychudzki: „Totalnie nie spodziewaliśmy się tej nagrody, ponieważ poziom spektakli był bardzo wysoki, a Przebudzeni już rok temu za swoją słynną „Szatnię” otrzymali Złotą Kurtynę. To chyba CUD, że sytuacja się powtórzyła”!

Ostatnim w tym roku kalendarzowym wyjazdem była wizyta w dniach 1-3 grudnia na 36 Łódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich ŁÓPTA. Do udziału w Przeglądzie zakwalifikowało się 25 grup z całej Polski. Przebudzeni na scenie kameralnej im. Stefana Jaracza w Łodzi wystawili „Szatnię” – spektakl z muzyką na żywo, zaprezentowany tego dnia już 84 raz. Jury przyznało Przebudzonym PIERWSZE MIEJSCE za „porywającą obecność sceniczną zespołu aktorskiego oraz odczytanie estetyki teatru Tadeusza Kantora na własnych warunkach”! Najbardziej cieszymy się z tego, że przesłanie spektaklu idzie dalej w świat i zmienia ludzi, a sztuka, którą tworzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną, Zespołem Downa czy autyzmem niesie w sobie gigantyczny ładunek emocjonalny, prawdę, wysokie walory artystyczne i głębokie przesłanie, obok którego widz nie może przejść obojętnie…
Aktorzy oraz instruktorzy Teatru Przebudzeni działającego przy PSONI Koło w Ostródzie pragną serdecznie podziękować instytucjom, które finansują działania Teatru w roku jubileuszowym, a jest to przede wszystkim Powiat Ostródzki i PFRON oraz darczyńcy – ludzie dobrej woli, którzy nieustannie nas wspierają! Nasze ukłony kierujemy także do Muzeum w Ostródzie (Zamek) oraz Centrum Kultury w Ostródzie (Amfiteatr), gdyż tam spotykamy się cyklicznie na zajęciach warsztatowych, doskonalimy kunszt aktorski i udoskonalamy nasze spektakle. Dziękujemy i zapraszamy na wydarzenia artystyczne Teatru Przebudzeni w przyszłości, a także do odwiedzania naszego profilu w mediach społecznościowych:
https://www.facebook.com/teatr.przebudzeni/
Autor tekstu: Dariusz Wychudzki













