Poznaliśmy koszty odbudowy pruskiego pałacu w Lubajnach. Jak udało nam się ustalić Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który zarządza nieruchomością otrzymał już pozwolenie na budowę. Wszystko jednak miało swój początek w maju 2023 roku. Wówczas w Centrum Aktywności Społecznej w Lubajnach odbyło się spotkanie, na którym przedstawiono koncepcję odbudowy zabytku. Wówczas dyrektorem KWORu był Grzegorz Kierozalski. Inicjatorką spotkania była ówczesna radna Rady Gminy Anna Lewandowska. Teraz poznaliśmy gotowy projekt wraz z kosztorysem inwestorskim.

Czasy świetności ma przed sobą?
Lubajny swoją historię wzięły od dóbr rycerskich, które Zakon Pruski przyznał w XIV wieku rycerzowi imieniem LUBE. Później majątek wędrował z rąk do rąk, żeby ostatecznie popaść w ruinę. Dwór a w zasadzie jego pozostałości są od 2000 roku ujęte w rejestrze zabytków. Obecnym właścicielem ruin, ale też ziemi wokół jest Skarb Państwa. 4 lata temu Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zlecił zabezpieczenie ruin przed zawaleniem. Wówczas za 240 tysięcy złotych stalowymi podporami zabezpieczono ściany. W 2023 roku na wspomnianym wydarzeniu w Centrum Aktywności Społecznej w Lubajnach ogłoszono plany KOWRu na odbudowę. Wówczas została zaprezentowana przedprojektowa koncepcja. Teraz poznaliśmy szczegóły, z których wynika, że pruski pałac ma przed sobą przyszłość.

Astronomiczne koszty odbudowy
Od czasu ogłoszenia przedprojektowej koncepcji dużo się zmieniło. W tym czasie dyrektorem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przestał być Grzegorz Kierozalski. Okazuje się, że ta ważna zmiana personalna nie miała wpływu na plany rządowej jednostki. Odpowiedzi w sprawie odbudowy pruskiego pałacu w Lubajnach udziała nam pełniąca obowiązki dyrektora KOWR w Olsztynie, Iwona Żendarska.
Umowa na wykonanie projektu została podpisana 30 czerwca 2022 roku. Po wykonaniu projektu, w styczniu br. uzyskane zostało pozwolenie na budowę. Koszt odtworzenia dworu wg kosztorysu inwestorskiego wynosi 24 964 009,63 zł brutto. Na dzień udzielenia niniejszej informacji, dalsze postępowanie w sprawie dworu w Lubajnach, nie zostało ustalone w formie pisemnej.
Teraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa musi wygospodarować odpowiedni budżet i ogłosić przetarg. Po odbudowie dwór wraz z otoczeniem parkowym będzie służył społeczności lokalnej. Do tematu będziemy wracać na portalu Nasz Głos Ostróda.

Źródło: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa/Gmina Ostróda